Předmět: Podniková ekonomika

« Zpět
Název předmětu Podniková ekonomika
Kód předmětu KAE/PE
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kročil Ondřej, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Pojetí podniku a podnikání, založení, vznik a vývoj podniku. Typologie, morfologie a vývojové fáze života podniku. Analýza podnikových jevů souvisejících se zakládáním podniků, sdružováním podniků a podnikatelů. 2. Základní kategorie efektivnosti podniku a jejich etický rozměr. Výčet ukazatelů pro propočty ekonomické efektivnosti, jejich struktura, obsah, vypovídací schopnost a užití v hospodářské praxi. 3. Kritéria pro optimalizaci majetkové a kapitálové výstavby podniku. Dlouhodobý a oběžný majetek, jeho struktura a užití. Kapitálová struktura, využívání daňového efektu a optimalizace. 4. Organizační výstavba podniku. Potřeba organizovat, tvorba struktur a její změny, podoby struktur a faktory, které je ovlivňují. 5. Základy podnikového početnictví pro funkční plánování v podniku, náklady, výnosy a výsledek hospodaření. Finanční účetnictví a výkazy. 6. Zásobovací činnost, výrobní činnost, prodejní činnost jako hlavní funkce podniku. Ostatní činnosti, zabezpečované pro naplnění hospodářské funkce podniku: investiční činnosti, personální činnosti, obslužné činnosti, řídící a správní činnosti. 7. Investiční činnost a inovační procesy. Srovnávání investičních variant, metody hodnocení investic. Význam inovací v podnikání, jejich charakteristika a třídění. 8. Podnikatelské modelování a využívání informačních technik. Podniková statistika a rozbory. Procesní řízení a modelování vybraných činností, příklady nových metod a přístupů. 9. Finanční aspekty při tvorbě strategie podniku z hlediska zabezpečovaných činností. Význam a využívání finanční analýzy, strategické řízení podniku. 10. Specifické ekonomiky, jejich charakteristika, zvláštnosti a obecné rysy. Specifika výrobních podniků a podniků služeb, podniků v zemědělství, zdravotnictví, v cestovním ruchu a bankovnictví. Specifika malých a středních podniků a neziskových organizací.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Účast na výuce - 48 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 10 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 20 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 22 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem kurzu je seznámit studenty se základní charakteristikou podniku, křivkou životnosti a možnými typy a formami podniků. Nedílnou součástí musí být i soudobé problémy síťování, sdružování, vznik nových forem, ale i ukončování činnosti podniků. Jsou objasňovány procesy tvorby cílů, tvorby plánů, realizace funkcí, charakterizovány vlivu okolí podniku na jeho řízení. Samostatnou částí je vymezení nástrojů řízení a ekonomické analýzy, které slouží pro hodnocení hospodářské činnosti podniku. Základ tvoří znalost pojmů a jejich obsah: náklady a výnosy, ceny podnikových vstupů a výstupů, efektivnost podniku, vázanost základních činitelů v podniku, majetek, kapitál, což je základem pro pochopení podnikohospodářských činností. Ekonomika podniku je nejen teoretickou disciplínou, ale i disciplínou praktickou. Podnikatelům, manažerům a ekonomům dává poučení, jak vést svůj podnik, aby pracoval efektivně a hospodárně. Cílem předmětu je zvyšování a rozvíjení úrovně ekonomického vzdělání, vědomostí, ale i metodických a praktických dovedností z oblasti podnikohospodářské praxe. Navazující cvičení bude probíhat formou propočtů z podnikové praxe.
1. Student popíše základní pojmy v oblasti podnikové ekonomiky. 2. Student získá metodické a praktické dovedností z oblasti podnikohospodářské praxe. 3. Student definuje zvláštnosti a charakteristiky jednotlivých specifických ekonomik. 4. Student vyjmenuje a popíše aktivity nutné k zachování efektivního fungování podniku.
Předpoklady
Nejsou stanoveny zvláštní předpoklady. Je doporučeno absolvování kurzu KAE/MI a KAE/MA.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Systematické pozorování studenta

Absolvování písemného testu s účastí ve vypsaném termínu je podmínkou získání zápočtu zároveň s aktivní účastí na seminářích. Minimální hranice pro hodnocení uspěl je 60% ze stanoveného maxima dosažitelnosti bodů. Předmět je ukončen zkouškou. Jsou povoleny dvě absence v semináři.
Doporučená literatura
  • M. Synek a kol. (2000). Podniková ekonomika. C. H. Beck.
  • Wagnerová E. (2002). Ekonomika a řízení podniku. OPF SU, Karviná.
  • Wagnerová E. (2004). Ekonomika podniku ( Distanční studijní opora). OPF SU, Karviná.
  • Wagnerová E. (2004). Případové studie z managementu a ekonomiky podniku. OPF, Karviná.
  • WAGNEROVÁ, E., ŠEBESTOVÁ, J. (2007). Podnikání v malé a střední firmě.
  • Wagnerová, Matusiková. (2004). Nauka o podniku ( Distanční studijní opora). OPF SU, Karviná.
  • Závodná, Lucie Sára. (2014). Podniková ekonomika - cvičebnice. Olomouc.
  • Závodná, Lucie Sára. (2015). Podniková ekonomika - skriptum. Olomouc.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Aplikovaná ekonomická studia (2015) Kategorie: Ekonomie 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Korejština pro hospodářskou praxi (2015) Kategorie: Filologické vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní