Předmět: Veřejné finance v Evropské unii

« Zpět
Název předmětu Veřejné finance v Evropské unii
Kód předmětu KAE/91AVF
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 10
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Pospíšil Richard, prof. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Veřejná ekonomika, vymezení pojmů, vztah veřejné ekonomiky a soukromých subjektů trhu 2. Členění veřejného sektoru - státní správa a samospráva, funkce veřejného sektoru 3. Veřejné statky - charakteristika, financování, vlastnosti 4. Smíšené statky, volné statky a statky pod ochranou 5. Druhy veřejných rozpočtů a rozpočtová soustava České republiky 6. Státní rozpočet ČR 7. Rozpočty územních samosprávných celků 8. Rozpočtové určení daní 9. Rozpočtové politiky, deficit, dluh a financování veřejných rozpočtů 10. Dlouhodobá udržitelnost veřejných financí v České republice 11. Veřejné rozpočty v EU a ve světě - stav, vývoj a možná rizika 12. Shrnutí, opakování, závěr

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
  • Účast na výuce - 25 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 25 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 25 hodin za semestr
Výstupy z učení
Hlavním cílem předmětu je seznámit posluchače s funkcí a posláním veřejné ekonomiky a její rolí v systému národního hospodářství a národních financí a též na úrovni EU. Důraz je kladen na financování veřejných statků, na přerozdělovací funkce v ekonomice a na hlavní roli a teze rozpočtových funkcí. Vysoká pozornost je věnována kategorii rozpočtu EU, jeho příjmům, výdajům, užití a vývoje financování. Student velmi dobře porozumí rovněž kategorii státního rozpočtu, jeho účelu, struktuře a vývoji. Student bude seznámen s druhy veřejných rozpočtů, jejich příjmy a výdaji a rovněž s aktuálními trendy v oblasti veřejných financí a s hlavními tezemi a cíly fiskální reformy. Samostatná část je věnována principu dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí u nás i v zemích EU.
Student se orientuje v problematice veřejné ekonomiky a veřejných rozpočtů v České republice i v EU a jejím poslání a funkci v systematice národního hospodářství i mimo něj. Rozumí důvodům, které stojí za vznikem veřejných rozpočtů a financováním veřejných statků a rozumí alokačním, distribučním, stabilizačním, stimulačním a kontrolním funkcím, které plní. Je obeznámen s kategoriemi státní rozpočet i s ostatními druhy veřejných rozpočtů a jejich příjmy a výdaji. Je schopen analyzovat důvody a nutnost reformy veřejných financí a její základní teze a východiska. Student rovněž rozumí hlavním rozdílům mezi národními rozpočty a rozpočtem EU, jeho užití a financování. Chápe prioritu v dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí a je schopen i zasadit do rámce národního hospodářství. Rovněž dokáže správně analyzovat Víceleté finanční rámce EU a jejich význam pro národní ekonomiku.
Předpoklady
Výuka předmětu nezačíná na elementární úrovni. Předpokladem úspěšného zvládnutí předmětu jsou znalosti veřejných financí na magisterské úrovni studia.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Rozhovor, Seminární práce

Aktivní účast ve cvičeních. Zápočtový test/ seminární práce. Zkouškový test s ústním dozkoušením.
Doporučená literatura
  • Bache, I. et. al. (2017). Politics in the European Union. United Kingdom: Oxford University Press.
  • Corner, M. (2014). The European Union: an introduction. United Kingdom: London School of Economics.
  • Maaytová, A., Ochrana, F., Pavel, J. (2015). Veřejné finance v teorii a praxi. Praha: Grada.
  • Miller, R., Benjamin, D., North, D. (2014). Economics of Public Issues, 18th. ed.. Texas, Arlington: IUS.
  • Pospíšil, R., Žufan, P. (2019). Ekonomika veřejného sektoru. Praha: Professional Publishing.
  • Prakash, O. (2013). Essentials of public finance and public economics. New York: Vishal Publishing.
  • Robbins, D. (2018). Handbook of Public Sector Economics. USA, Boca Raton: FL.
  • Robbins, D. (2018). Handbook of Public Sector Economics. USA, Boca Raton: FL.
  • Samuelson, P., Nordhaus, W. (2013). Ekonomie. Praha: Svoboda.
  • Verhofstadt, G. (2017). Europe´s last chance: why the European states must form a more perfect union. Brussels: The Perseus Books Group.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Ekonomicko-manažerská studia (16) Kategorie: Ekonomie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Ekonomicko-manažerská studia (16) Kategorie: Ekonomie - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -