Předmět: Psych. a psychopatol. v praxi soc. prac.

« Zpět
Název předmětu Psych. a psychopatol. v praxi soc. prac.
Kód předmětu ISZ/PSPPR
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Tavel Peter, prof. Ing. Mgr. et Mgr. Ph.D.
  • Heveri Martin, Mgr.
Obsah předmětu
OKRUHY A OTÁZKY OBECNÉ PSYCHOPATOLOGIE ÚVOD Tento kurz Vám poskytne přehled o klíčových tématech: 1. hraniční zóny psychopatologie, 2. obecná psychopatologie 3. vybrané kapitoly speciální psychiatrie. 4. Obecná psychopatologie Vědomí a jeho poruchy (kvantitativní a kvalitativní změny) Orientace a její poruchy Vnímání a jeho poruchy (iluze, halucinace, gnostické a psychosenzorické poruchy) Emoce a jejich poruchy (afekt, nálady, vyšší city, struktura emocí) Pozornost a její poruchy Paměť a její poruchy (kvantitativní a kvalitativní změny) Myšlení a jeho poruchy (forma a obsah myšlení) Inteligence a její poruchy Pudy a jejich poruchy Vůle, jednání a jejich poruchy Osobnost a její poruchy 5. Vybrané kapitoly z psychiatrie Organické duševní poruchy (demence, deliria, další poruchy) Poruchy spojené s užíváním psychoaktivních látek (intoxikace, závislost, abstinenční syndrom, psychotické stavy) Schizofrenie a psychotické poruchy (schizofrenie, akutní psychózy, schizoafektivní porucha, trvalé bludy) Poruchy nálady (mánie, deprese, bipolární porucha, perzistentní poruchy nálady) Neurotické, stresové a somatoformní poruchy (úzkosti, OCD, reakce na stres, disociace, somatoformní poruchy) Syndromy spojené s fyziologickými poruchami (poruchy příjmu potravy, poruchy spánku, další behaviorální syndromy) Poruchy osobnosti a chování dospělých (specifické a smíšené poruchy osobnosti, impulzivní poruchy) Poruchy sexuality (sexuální dysfunkce, poruchy identity, poruchy preference a vývoje)

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace
  • Účast na výuce - 40 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 100 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními okruhy z oblasti psychologie a psychopatologie, které mohou následně využít ve své praxi sociálního pracovníka. Témata pokrývají velkou část obecné a speciální psychopatologie. Náplň je přizpůsobena cílové skupině studentů a umožní orientovat se v základech psychopatologie.
Studenti získají způsobilost v rozpoznávání příčin a znaků duševních poruch. Budou se orientovat v základech léčby a diagnostiky základních psychopatologických stavů. Témata budou maximálně provázána s praxí a z prostoru k diskusi budou mít studenti možnost načerpat také praktické dovednosti při práci s klienty s duševní poruchou.
Předpoklady
Bez předchozích předpokladů a podmínek.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Aktivní účast na seminářích a splnění testu na 70 %.
Doporučená literatura
  • Orel M. a kol. (2020). Psychopatologie. Nauka o nemocech duše.. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr