Cílem předmětu Druhy, formy a specifika sociálních služeb je poskytnout studentům přehled o druzích, formách a specifikách sociálních služeb využitelných pro jejich poskytování sociální práce v rámci klinické sociální práce s klienty s ohledem na dělení sociálních služeb podle Zákona o sociálních službách, dle zaměření na jedince, skupiny vč. rodin a komunity a dle věkových kategorií, určených pro děti a mládež, dospělé jedince a seniory. Druhy, formy a specifika sociálních služeb 2 se zabývají službami zaměřenými na cílovou skupinu dospělí ohrožení sociálním vyloučením a tématy jako je nezaměstnanost, chudoba a sociální inkluze.
Orientuje se v otázkách cílených na sociální služby v rámci rané péče jako první forma podpory ohroženého dítěte a jeho rodiny, funkce instituce OSPOD, role sociálních služeb a školy v rámci sociálně-právní ochrany dítěte, včetně náhradní rodinné péče. Disponuje znalostmi v problematice sociálních služeb cílených na dospělé osoby žijící v sociálním vyloučení. Disponuje znalostmi v problematice v problematice sociálních služeb cílených na dospělé osoby se zdravotním postižením. Zná efektivně, jak a kdy poskytovat specifické asistenční a poradenské služby sociální prevence, včetně odborného sociálního poradenství. Disponuje znalostmi jako Sociální pracovník a pracovník v sociálních službách v rámci týmové práce při podpory cílové skupiny seniorů. Osvojí si znalosti a dovednost v problematice osobní asistence vs. pečovatelské služby a jejich využívání v rámci ambulantní formy či pobytových služeb.
|
-
BALÁŽ, R., & MUSIL, L. Faktory bránící dosahování oborových zájmů sociální práce. Sociální Práce / Sociálna Práca, 2016, 16(5), 52-71..
-
BALÁŽ, R. Možnosti dosahování oborových zájmů sociální práce v organizacích zaměstnávajících sociální pracovníky. Sociální Práce / Sociálna Práca, 2015, 14(3), 42-60..
-
BANKS, S. Ethics and Values in Social Work. 4th edition. Red Globe Press, 2012..
-
BAUM, D. et al. Výzkumné metody v sociální práci. Vyd. 1. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 2014..
-
BLOCK, W. Core Social Work: International Theory, Values and Practice. Jessica Kingsley Publishers,2012..
-
DUNK-WEST, P. ? VERITY, F. Practising Sociol Work Sociologically: A theoretical approach for New Times. Red Globe Press, 2018..
-
ENGELKE, E. Die Wissenschaft Soziale Arbeit. 2. Aufl. Freiburg: Lambertus, 2004..
-
Etika sociální práce ? principy, dokument přijatý na valné hromadě IFSW, 2004. Adelaide, Austrálie. Doporučená..
-
JANEBOVÁ, R. Teorie a metody sociální práce ? reflexivní přístup. Hradec Králové: Gaudeamus, 2014..
-
KOPŘIVA, K. Lidský vztah jako součást profese. Praha: Hestia, 1994..
-
MATOUŠEK, Oldřich a kol. Encyklopedie sociální práce. Praha: Portál, 2013..
-
MUSIL, L. Identita oboru/profese sociální práce. In Matoušek O. a kol.Encyklopedie sociální práce.první. Praha: Portál, 2013. s. 512-514..
-
MUSIL, L. Různorodost pojetí, nejasná nabídka a kontrola výkonu ?sociální práce?. Czech &Slovak Social Work / Sociální Práce / Sociálna Práca, 2008, 8(2), 60-79..
-
MUSIL, L.Typologie pojetí sociální práce. In: Tokárová, A., Matulayová, T. (eds.) Sociálna pedagogika, sociálna práca a sociálna andragogika ? aktuálne otázky teórie a praxe. Univerzita v Prešove: Prešov, 2008, s. 42?50..
-
NAVRÁTIL, P. Reflexivní posouzení v sociální práci s rodinami. Brno: Munipress,2014..
-
NEČASOVÁ, Mirka, Profesní etika. In: MATOUŠEK, Oldřich. Metody a řízení sociální práce. Praha: Portál, 2003, s. 33 -38..
-
SPOLEČNOST SOCIÁLNÍCH PRACOVNÍKŮ ČR, 2006. Etický kodex sociálních pracovníků České republiky. Praha..
-
TOPINKA, Daniel, MACELA, Miloslav, ŠOTOLA, Jaroslav, MATULAYOVÁ, Tatiana, DOLEŽEL, Jakub, TOPINKOVÁ, Helena, KISSOVÁ, Blanka. Mezinárodní srovnání výkonu sociální práce ve výčtu činností vykonávaných sociálními pracovníky, průřezově všemi oblastmi jejich výkonu a s tím související oblast specializací výkonu sociální práce. 2017. RIV/28586336:____/17:N000002..
-
ÚLEHLA, Ivan. Umění pomáhat. Písek: Renesance, 1996..
|