Vyučující
|
-
Skácelová Martina, MUDr. Ph.D.
-
Minařík Jiří, prof. MUDr. Mgr. Ph.D.
-
Fryšák Zdeněk, doc. MUDr. CSc.
-
Zadražil Josef, prof. MUDr. CSc.
-
Horák Pavel, prof. MUDr. CSc.
-
Galuszková Dana, MUDr. Ph.D., MBA
-
Bačovský Jaroslav, doc. MUDr. CSc.
-
Ščudla Vlastimil, prof. MUDr. CSc.
-
Krejčí Karel, prof. MUDr. Ph.D.
-
Schovánek Jan, doc. MUDr. Ph.D.
-
Krystyník Ondřej, MUDr. Ph.D.
-
Cibičková Ľubica, doc. MUDr. Ph.D.
-
Faber Edgar, prof. MUDr. CSc.
|
Obsah předmětu
|
Obsahem je seznámení studentů s základy klinické revmatologie, endokrinologie a diabetologie a lipidologie. Pozornost je věnovaná zejména jednotlivým chorobám jakou jsou artritidy, artróza, spondylartritidy, systémové choroby pojiva, dna, choroby endokrinních orgánů, diabetu mellitu, ateroskleróza stejně jako vyšetřovacím metodám v přednášených oborech. Studenti jsou seznámeni s moderními principy moderní léčby revmatických chorob, endokrinopatií, diabetu a dyslipidemií. Na praktických cvičeních je obsahem předmětu seznámení studentů s vyšetřením nemocných s revmatickými a endokrinními chorobami a diabetem, jsou prohlubovány dovednosti ohledně vyšetření všeobecně interního nemocného či pacienta s metabolickými nemocemi.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Demonstrace
|
Výstupy z učení
|
Osvojení teoretických základů revmatologie, endokrinologie a diabetologie. Praktické zvládnutí klinického vyšetření nemocného včetně vypracování chorobopisu s formulací pracovní diagnózy a navržení účelného diagnostického programu. Schopnost interpretace výsledků laboratorních vyšetření a komplementárních metod se sestavením konečné diagnózy a navržení účelného léčebného postupu.
Student bude schopen po absolvování výuky využít získané poznatky při formulaci diagnózy a navržení diagnostického i terapeutického postupu.
|
Předpoklady
|
Absolvování bloku zímního semestru.
IN3/VCA12 a zároveň IN1/VC012 a zároveň FAR/VCA13
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou, Analýza výkonů studenta
Praktická výuka probíhá na jednotlivých odděleních III. interní kliniky-NRE a Hematoonkologické kliniky podle připraveného rozpisu. K výuce požadován plášť, přezutí, fonendoskop. V šatnách doporučujeme neponechávat žádné cennosti. Náplní praktického cvičení je vypracování kompletního chorobopisu včetně anamnézy, návrhu diagnostického a léčebného plánu. Součástí praktika je i písemný popis EKG křivky nebo RTG snímku. Praktické cvičení je rozděleno na část individuální věnovanou zpracování výše uvedených podkladů a část věnovanou rozboru nemocných s vyučujícím pedagogem. Účast na praktickém cvičení bude uznána jen na podkladě splnění výše uvedených předpokladů a aktivního přístupu při rozboru nemocného. V rámci praktického cvičení je vhodné využití odborné literatury - nikoliv však provádění výpisu z oficiálního chorobopisu! Organizace zkoušky z vnitřního lékařství Termíny zkoušek jsou uvedeny ve STAGu. Zkouší I. a III. interní klinika. Podmínkou absolvování zkoušky je zápočet z vnitřního lékařství v rámci všech předchozích semestrů výuky včetně IX. semestru zapsané ve studijním indexu. Student se přihlašuje na zkoušku ve STAGu. Omluvu z účasti na zkoušce přijímá přednosta kliniky případně jeho zástupce, v den zkoušky i vypsaný zkoušející. Zkouška se skládá ze zpracování písemného testu, popisu EKG křivky i RTG snímku a tří otázek z vnitřního lékařství. Rozsah zkušební látky vyplývá z aktualizovaného přehledu požadavků pro zkoušku z vnitřního lékařství a z obsahu přednášek z vnitřního lékařství, tj. bez revmatologie, toxikologie, problematiky chorob z povolání a diferenciální diagnostiky, které budou součástí SZ. Z povinných 10 praktických cvičení je tolerována absence 1 a z povinných 16 seminářů absence 1, a to z vážných osobních důvodů nebo z důvodu nemoci. Delší absence musí být nahrazena na základě předchozí domluvy s vedoucím výuky, a to v jiném bloku nebo na konci semestru formou vypracování seminární práce nebo nahrazením praktik na příslušném oddělení.
|
Doporučená literatura
|
-
Internetové zdroje informací: http://www.e-hematologie.cz (stránky inernetového projektu Virtuální mikroskopie).
-
(2008). Obsah přednášek a seminářů z vnitřního lékařství I., II. a III. interní kliniky (2005-2008).
-
Collins, R.D. (2007). Diferenciální diagnostika prvního kontaktu. Praha: Grada.
-
Češka R. et al. (2016). Interna I. vydání. Triton Praha.
-
Číhalík, Č., Táborský, M. (2013). EKG v klinické praxi. Olomouc: Solen.
-
Faber, E. a kol. (2015). Základy hematologické diagnostiky. Praha: Mladá Fronta.
-
Indrák, K. a kol. (2014). Hematologie a transfuzní lékařství (Lékařské repetitorium). Triton Praha.
-
Klener P. a kol. (2011). Interní propedeutika. Karolinum.
-
Klener, P. a kol. (2011). Vnitřní lékařství. Galén, Praha.
-
Lukl, J. (2004). Klinická kardiologie stručně. VUP Olomouc.
-
Marek, J. a kol. (2010). Farmakoterapie vnitřních nemocí. Grada Publishing Praha.
-
Raffteery A.T. (2010). Diferenciální diagnostika do kapsy. Grada.
-
Táborský, M. a kol. (2017). Interní propedeutika. Praha: Mladá Fronta.
|