Předmět: Kinezioterapie IV

« Zpět
Název předmětu Kinezioterapie IV
Kód předmětu FYT/FTB22
Organizační forma výuky Cvičení + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 8
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Svobodová Alena, Mgr. Ph.D.
  • Pudilová Veronika, Mgr.
  • Dus Marta, Mgr.
  • Můčková Anita, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Strategie léčebné rehabilitace u nemocných po cerebrovaskulární atace (CMP) a transverzální lézi míšní. Všeobecné zásady a konkrétní formy pohybové reedukace u pacientů s periferní parézou (n. radialis, n.ulnaris, n. medianus, n. thoracicus longus, n. suprascapularis, n. axillaris, n.femoralis, n. ischiadicus, n. peroneus, n. tikalis a n. facialis. Extrapyramidová a demyelinizační onemocnění CNS, mozečkové léze - limity využití PNF, Bobath konceptu. Medicínské a další cíle a formy rehabilitace u dětí s motorickou poruchou v rámci onemocnění perinatální encefalopatie (tzv.DMO). Komprehenzivní rehabilitace u sclerosis multiplex a amyotrofické laterální sklerózy, včetně psychologické a sociální problematiky. Zásady a cíle rehabilitace, konkrétní formy fyzioterapie u nemocných po operacích diskogenních kompresivních syndromů v bederní páteři. Strategie léčebné rehabilitace u nemocných s chronifikovanými epizodami LBP (low back pain) a UBP (upper back pain). Klinická praxe na klinikách FNO dle rozpisu. Celkový rozsah předmětu je 216 hodin, z toho 120 kontaktních hodin a 96 nekontaktních hodin.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Pozorování, Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností
Výstupy z učení
Navazující znalosti v oblasti motorické reedukace, palpační diagnostice reflexních poruch na pohybové periferii, argumentaci, o zásadách rehabilitačního ošetřovatelství. Kinezioterapeutické postupy a cílená pohybová terapie zejména u neurologických diagnóz. Příprava na klinickou praxi - základní vyšetřovací a terapeutické metodiky dle specifikace zaměření (neurologie, neurochirurgie, rehabilitační oddělení). Cílem je edukovat studenta k samostatné diagnostice pohybového systému a navrhnutí adekvátní kinezioterapeutické léčby.
Student po absolvování zvládne základní kinezioterapeutickou strategii v jednotlivých klinických oborech (neurologii, neurochirurgii a chirurgii). Bude schopen řešit rehabilitační a edukační programy u jednotlivých pacientů.
Předpoklady
nespecifikováno
FYT/FTB02

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Ústní zkouška, Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta, Systematické pozorování studenta

Aktivní účast na seminářích a praktických cvičeních. Úspěšné absolvování zápočtového testu. Seminární práce.
Doporučená literatura
  • Bastlová, P. (2013). Proprioceptivní neuromuskulární facilitace. Olomouc: VOP 2013.
  • Gangale, D. C., & Šáchová, I. (2004). Rehabilitace orofaciální oblasti. Praha: Grada Publishing.
  • Janda, V. (2004). Svalové funkční testy. Praha:Grada.
  • KENYON, K., KENYON, J. (2009). The physiotherapist's pocket book: essential facts at your fingertips. Edinburgh: Churchill Livingstone.
  • Kolář, P. a kol. (2009). Rehabilitace v klinické praxi. Praha: Galén.
  • Kolář, P., Máček, M. (2016). Základy klinické rehabilitace. Praha: Galén.
  • Lewit, K. (2003). Manipulační léčba v myoskeletární medicíně. Praha: Sdělovací technika.
  • Máček, M. , Smolíková, L. (2010). Respirační fyzioterapie a plicní rehabilitace. Brno.
  • MEADOWS, Linzi., Sue RAINE a Mary LYNCH-ELLERINGTON. (2009). Bobath concept: theory and clinical practice in neurological rehabilitation. Iowa: Wiley-Blackwell.
  • Opavský, J. (2003). Neurologické vyšetření v rehabilitaci pro fyzioterapeuty. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.
  • Pavlů, Dagmar. (2002). Speciální fyzioterapeutické koncepty a metody. Brno: CERM.
  • Véle, F. (2006). Kineziologie: přehled klinické kineziologie a patokineziologie pro diagnostiku a terapii poruch pohybové soustavy. Praha: Triton.
  • Véle, F. (2012). Vyšetření hybných funkcí z pohledu neurofyziologie: Příručka pro terapeuty pracující v neurorehabilitaci. Praha: TRITON.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických věd Studijní plán (Verze): Fyzioterapie (2019) Kategorie: Zdravotnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní