Předmět: Neurologie II

« Zpět
Název předmětu Neurologie II
Kód předmětu FYT/FTA35
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Miklušová Martina, MUDr.
  • Zimek Dalibor, MUDr.
Obsah předmětu
1.Cévní mozkové a míšní příhody - úvod do problematiky. 2.Cévní mozkové a míšní příhody - syndromologie postižení + fyzioterapeutické konsekvence. 3.Onemocnění páteře ve vztahu k míšním kořenům. 4.Viscerovertebrální vztahy, fibromyalgia syndrom. 5.Nemoci periferního nervového systému. 6.Poruchy nervosvalového přenosu, svalová onemocnění. 7.Neuroinfekce. 8.Demyelinizační onemocnění NS. Roztroušená skleróza mozkomíšní. 9.Nádorová onemocnění NS. 10.Kraniocerebrální traumata. 11.Neurodegenerativní a metabolická onemocnění NS I. 12.Neurodegenerativní a metabolická onemocnění NS II. 13.Záchvatová onemocnění. 14.Neurologické poruchy spjaté s vývojem NS. Dětská mozková obrna. 15.Psychosociální onemocnění v kontextu a fyzioterapií. Celkový rozsah předmětu je 54 hodin, z toho 24 kontaktních hodin a 30 nekontaktních hodin.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Nácvik pohybových a pracovních dovedností
Výstupy z učení
V návaznosti na předchozí výuku neurologie ve 2. ročníku studenti získají konzistentní přehled o neurologických onemocněních a současně i indikacích a cílech léčebné a komprehenzivní rehabilitace nemocných s převažujícími neurologickými poruchami. Studenti se seznámí se současnými trendy v diagnostice a léčbě cerebrovaskulárních onemocnění, kranioecerebrálních traumat, poruchami vědomí, diagnostikou a léčbou mozkových tumorů, infekčních a demyelinizačních onemocnění CNS, vertebrogenních onemocnění, včetně viscerovertebrálních vztahů, svalových a degenerativních onemocnění.
Studenti získají základní informace o aktuálních problémech v neurologii nezbytných pro pochopení rehabilitačních konsekvencí.
Předpoklady
nespecifikováno
FYT/FTB25

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

100% účast na seminářích.
Doporučená literatura
  • Ambler, Z. Základy neurologie. 2011.
  • BAR, M., ŠKOLOUDÍK, D. (2011). Speciální neurologie: pro studenty bakalářských oborů. Ostrava: Lékařská fakulta Ostravské univerzity v Ostravě.
  • BEAR, M. F., CONNORS, W. B., PARADISO, A. M. (2007). Neuroscience: exploring the brain. Philadelphia, PA: Lippincott Williams & Wilkins.
  • Enoka, R. M. (2008). Neuromechanics of Human Movement. 4th Edition, Champaign, IL, Human Kinetics Publishers.
  • GREENBERG, D. A., AMINOFF, J. M., SIMON, P. R. (2012). Clinical neurology. New York: McGraw-Hill.
  • Kaňovský, Bártková a kol. (2020). Speciální neurologie.
  • Latash, M. L. (2008). Neurophysiological basis of movement. Champaign: Human Kinetics.
  • Opavský, J. Neurologická vyšetření v rehabilitaci pro fyzioterapeuty.
  • Pfeiffer, J. Neurologie v rehabilitaci.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických věd Studijní plán (Verze): Fyzioterapie (2019) Kategorie: Zdravotnictví 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní