Definice rehabilitace a jejích jednotlivých součástí, základní terminologie, historie oboru. Polohování - neurofyziologické principy při polohování imobilního pacienta. Vertikalizace pacienta, nácvik soběstačnosti, využití pomůcek. Chůze - typy, patologie, vyšetření, využití pro terapii, terapie, pomůcky. Druhy pohybu a typy svalové kontrakce - význam pro ergoterapii. Aplikace biomechaniky svalů pro kinezioterapii. Aktivní, pasivní a asistovaný pohyb, způsob provádění, handling. Základy vyšetření pohybové funkce. Funkční kategorizace svalů (synergie). Funkční aktivace svalů (facilitace). Vliv polohy na funkci svalů. Vliv dýchání a polohy na funkci svalů. Analytické kinezioterapeutické metody - principy, oblasti využití (cv. dle svalového testu), biofeedback. Strečink - typy, principy, využití v kinezioterapii. Relaxační techniky - léčebné možnosti relaxace svalů. Techniky relaxace celkové a lokální. Základy respirační kinezioterapie. Stavba cvičební jednotky, kondiční kinezioterapie. Celkový rozsah předmětu je 81 hodin, z toho 45 kontaktních a 36 nekontaktních.
|
-
Bastlová, P. (2013). Proprioceptivní neuromuskulární facilitace. Olomouc: VOP 2013.
-
Dvořák, R. (2007). Základy kinezioterapie. Olomouc: Univerzita Palackého.
-
Gross, J., M., Rosen, E., Fetto, J. (2005). Vyšetření pohybového aparátu. Praha:Triton.
-
Janda, V. (2004). Svalové funkční testy. Praha:Grada.
-
Klusoňová, E., & Pitnerová, J. Rehabilitační ošetřování pacientů s těžkými poruchami hybnosti. Brno: NCO NZO.2005.
-
Kolář, P., Máček, M. (2016). Základy klinické rehabilitace. Praha: Galén.
-
Kolář, P. (2010). Rehabilitace v klinické praxi. Praha.
-
Krhutová, Z., Vyskotová, J., Kristiníková, J., Kondziolková, J. (2011). Úvod do kinezioterapie. Ostrava: Ostravská univerzita.
-
Máček, M. , Smolíková, L. (2010). Respirační fyzioterapie a plicní rehabilitace. Brno.
-
Máček, M., Radvanský, J. (2011). Fyziologie a klinické aspekty pohybové aktivity. Praha.
-
Neumannová, K., Janura, M., Kováčiková, Z., Svoboda, Z., Jakubec, L. (2015). Analýza chůze u osob s chronickou plicní nemocí. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.
-
Rašev, E. (1992). Škola zad. Praha: Direkta.
-
Tichý, M. (2009). Dysfunkce kloubu VII. Řetězení a viscerovertebrální vztahy. Praha.
-
Tichý, M. (2000). Funkční diagnostika pohybového aparátu. Praha: Triton.
-
Trojan, S., Druga, R., Pfeiffer, J., Votava, J. (2001). Fyziologie a léčebná rehabilitace motoriky člověka. Praha: Grada Publishing.
-
Véle, F. (2006). Kineziologie: přehled klinické kineziologie a patokineziologie pro diagnostiku a terapii poruch pohybové soustavy. Praha: Triton.
-
Véle, F. (2012). Vyšetření hybných funkcí z pohledu neurofyziologie: Příručka pro terapeuty pracující v neurorehabilitaci. Praha: TRITON.
-
Vyskotová, J., Krhutová, Z. (2014). Léčebná rehabilitace I,II. Ostrava: Ostravská univerzita.
-
Vyskotová, J. (2020). Úvod do kinezioterapie pro ergoterapeuty. Olomouc.
|