Předmět: Management turismu v krajině a chráněných územích

« Zpět
Název předmětu Management turismu v krajině a chráněných územích
Kód předmětu EKO/MT
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Banaš Marek, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Kurs je zaměřen na problematiku turismu v krajině a chráněných územích. Formou přednášek a praktických cvičení budou studenti seznámeni s možnostmi a limity turismu v krajině a chráněných územích, vlivem turismu na přírodní prostředí a regionální rozvoj, formami a způsoby managementu těchto vlivů. Obsahem kursu je dále problematika usměrňování pohybu a dopravy návštěvníků v chráněných územích, metody monitoringu návštěvnosti a přírodního prostředí, práce (komunikace) s návštěvníky. Nedílnou součástí kursu je prezentace vhodných příkladových studií managementu návštěvnosti a práce s návštěvníky v českých a zahraničních chráněných územích Sylabus: - Proč se zabývat turismem v přírodě?: základní typy turismu, trendy turismu, vztah rekreačního využívání území a ochrany přírody - Turismus v krajině a chráněných územích - nebezpečí anebo šance?: zisky (šance) chráněných území ve vztahu k turismu, možná ohrožení přírody turismem, legislativní omezení ve vztahu ochrany přírody a turismu, vlivy hlavních rekreačních aktivit na přírodu - Nástroje pro management turismu v krajině a chráněných územích: obecné strategie a způsoby managementu turismu, doprava a pohyb návštěvníků v chráněných územích, zranitelnost a kapacita chráněných území, zonace území ve vztahu k turismu, využití poplatků, příkladové studie managementu turismu z ČR a Evropy - Práce s návštěvníky a místními lidmi (stakeholdery) v chráněném území: zásady správné komunikace s návštěvníky, možnosti interpretace místního dědictví, rozdíly mezi informací a interpretací, jak připravit osobní interpretaci, venkovní panely, publikace, návštěvnická centra, příkladové studie z ČR a Evropy - Monitoring turismu v krajině a chráněných územích: proč provádět monitoring?, indikátory a způsoby monitoringu turismu, - Příprava plánů péče o chráněná území ve vztahu k turismu: definování cílů směřování území, cílů udržitelného turismu, komplexní analýza návštěvnosti a jejich vlivů na prostředí, příprava strategie turismu, návrh konkrétních managementových opatření (včetně monitoringu), možnosti financování managementu turismu v chráněných územích

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Pracovní činnosti (dílny)
Výstupy z učení
Cílem je poskytnout studentům informace z dané oblasti v rozsahu uvedeném v sylabu.
Aplikace Osvoj si problematiku ochrany přírody ve vztahu k turismu, monitoring turismu a jeho usměrňování v chráněných územích na konkrétních příkladech. Aplikuj znalosti managementu turismu v praxi managementu chráněných území. Navrhni vlastní produkt interpretace místního dědictví veřejnosti.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Seminární práce

Zakončeno písemnou zkouškou a ústní prezentací seminární práce (případové studie) s navazující diskusí.
Doporučená literatura
  • Arnberger A., Brandeburg C., Muhar A. (2002). Monitoring and Management of Visitor Flows in Recreational and Protected Areas. Conference Proceedings, Bodenkultur University, Institute for Landscape Architecture and Landscape Management.. Vienna, 493 p.
  • Eagles P. F.J. et al. (2002). Sustainable Tourism in Protected Areas. Guidelines for Planning and Management.. IUCN Gland, Switzerland and Cambridge, UK., xv + 183 p.
  • Kreisel, B. (ed.). (2001). Loving them to Death. Sustainable Tourism in Europe's Nature and National Parks.. Europarc Federation, Grafenau, 136 pp.
  • Ptáček, L. (red.). (2004). Interpretace místního dědictví. Příručka pro plánování a tvorbu prezentací místních zajímavostí. České vydání publikace Carter, J.: Sense of Place.. Nadace Partnerství, Brno, 88 s.
  • Sievänen R., Erkkonen J., Jokimäki J., Saarinen J., Tuulentie S., Virtanen E. (eds.). (2004). Policies, methods and tools for visitor management - proceedings of the second International Conference on Monitoring and Management of Visitor Flows in Recreational and Protected Areas, June 16-20, 2004,. Rovaniemi, Finland. Metlan työraportteja / Working Papers of the Finnish Forest Research Institute 2.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Ochrana a tvorba krajiny (2021) Kategorie: Ekologie a ochrana životního prostředí - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Ekologie a ochrana životního prostředí (2021) Kategorie: Ekologie a ochrana životního prostředí 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní