Předmět: Výtvarné umění a vizuální média v náboženských konfliktech raného novověku

« Zpět
Název předmětu Výtvarné umění a vizuální média v náboženských konfliktech raného novověku
Kód předmětu DVU/SUSM4
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jakubec Ondřej, prof. Mgr. Ph.D.
  • Zapletalová Jana, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Obraz a jeho role v náboženství Ikonofili a ikonofobie Ikonoklasmus v praxi Reformace v Německu a její umění Sasko a umění reformace Umění a náboženská propaganda Umění české reformace Jezuitské umění a imaginace Potridentské umění Katolický mecenát ve střední Evropě

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Kurz seznámí v první řadě se specifikem náboženského umění a imaginace, kultu obrazů, fyzické povahy "dívání se na obrazy" a to v období pozdního středověku a raného novověku. Důraz bude kladen na klíčovou roli obrazových médií, pozitivní i negativní, jak ji odstartovaly evropské reformace a protireformace. Porozumění obrazovým reprezentacím jako záměrným vizuálním "agentům" nesoucím různé funkce - stimulace zbožnosti, vzdělávací aspekt, polemika, propaganda, ale i negativní vymezování vůči obrazům, to vše naznačí, jak komplexní roli "obraz" v širším slova smyslu sehrával ve všeobecné mentalitě, tak dobovém "intelektuálním náboženském diskursu".
Na konci tohoto kurzu bude student schopen porozumět a vysvětlit základním otázkám náboženské obraznosti v kontextu pozdního středověku a raného novověku. Bude schopen interpretovat obrazová média v rozsahu od oficiálního umění po širokou grafickou produkci. Na konci kurzu bude student schopen vnímat "obrazy" v kontextu post-reformační Evropy jako svébytné médium v rámci konfesijně roztříštěné Evropy 16. a 17. století.
Předpoklady
Student by měl mít základní vědomosti o historickém pozadí reformační roztržky a evropských "reformací" raného novověku. Pasivní znalost anglického a německého jazyka je nezbytná.

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Základem pro uznání kurzu bude aktivní účast v kurzu, studium připravených textů a seminární práce v rozsahu 5-10 normostran, včetně poznámkového aparátu a bibliografie, která bude analyzovat vybrané výtvarné dílo z hlediska jeho "konfesionality".
Doporučená literatura
  • Horníčková, K., & Šroněk, M. (2010). Umění české reformace: (1380?1620). Praha: Academia.
  • Malý, T., & Suchánek, P. (2013). Obrazy očistce: studie o barokní imaginaci. Brno: Matice moravská.
  • Royt, J. (2011). Obraz a kult v Čechách 17. a 18. století. Praha: Karolinum.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Dějiny výtvarných umění (2015) Kategorie: Teorie a dějiny umění 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: -