Předmět: Středověké výtvarné techniky

« Zpět
Název předmětu Středověké výtvarné techniky
Kód předmětu DVU/STVT
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Michalčáková Jana, Mgr. Ph.D. et Ph.D.
Obsah předmětu
Předmět je rozdělen do třinácti tematických okruhů: 1 Úvod do studia středověkých materiálů. 2 Přežívání antických technik, recyklace materiálů. 3 Středověké technologie zpracování kovů a šperků. 4 Mozaika, její vývoj a zeměpisné odlišnosti. 5 Iluminátorská činnost výrobní postupy iluminovaných rukopisů. 6 Stavební hutě a středověké stavební procesy. 7 Technologie zpracování kamene v architektuře. 8 Technologie zpracování kamene v sochařství a kamenictví. 9 Středověké zpracování skla. 10 Starověké znalosti ve službách středověkých mistrů, středověké technické traktáty. 11 Středověká nástěnná malba. 12 Středověká freska. 13 Polychromie v architektuře.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
koncepčním cílem předmětu je postihnutí základní problematiky středověkých uměleckých výtvarných technik v rámci evropského kontinentu. Předmět bude klást důraz na analýzu uměleckého díla nejen coby nosiče informačního obsahu, ale bude se věnovat vypovídající hodnotě materiálů z nichž je dílo vytvořeno, technikám a procesům jeho tvorby a vzniku. Tyto znalosti představují nezbytný klíč k pochopení tvůrčích mechanismů vzniku uměleckého díla, vedou k porozumění konfrontace umělce s materiálem za účelem jeho využití, jeho podřízení nebo podřízení se mu v rámci uměleckých výrazových potřeb. Výsledkem bude obohacení budoucích uměnovědců o informace nezbytné k interakci s restaurátory a s novými diagnostickými technikami, které v dnešní době zažívají novou vlnu rozvoje a kladou stále vyšší požadavky na znalosti v oboru.
Studenti získají základní ucelenou znalost materiání stránky uměleckých děl.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

- účast na seminářích; - vypracování seminární práce, jejíž součástí bude rozbor materiálů a techniky a jejich hodnocení v rámci vybraného díla.
Doporučená literatura
  • Angiola Maria Romanini. (1991). Enciclopedia dell?Arte medievale. Roma.
  • Barbora Hřebíčková. (2006). Recepty starých mistrů. Brno.
  • Bohuslav Slánský. (1953). Technika malby I, II. Praha.
  • Bohuslav Slánský. (1976). Technika v malířské tvorbě. Praha.
  • Francesca Piqué, Dušan Stulík. (2005). Conservation of the Last Judgment mosaic, St. Vitus Cathedral, Prague. Los Angeles.
  • Gian Luca Poldi, Giovanni Carlo Federico Villa. (2004). Analisi non invasive per le opere d'arte. Casi esemplari e repertorio iconografico. Milano.
  • Jan Válek. (2015). Vápenné technologie historických staveb. Příprava specializovaných vápenných pojiv pro obnovu historických staveb. Praha.
  • Magdalena Urbanová. (2013). Smalty ve výtvarné tvorbě. Brno.
  • Miloš Drdácký, Zuzana Slížková, Jaroslav Valach. (2015). Příspěvek technických věd k záchraně a restaurování památek. Telč.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Dějiny výtvarných umění (2017) Kategorie: Teorie a dějiny umění 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: -