Předmět: Dekorace povrchů architektury v 15. a 16. století

« Zpět
Název předmětu Dekorace povrchů architektury v 15. a 16. století
Kód předmětu DVU/MDEK
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Waisser Pavel, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1) Úvod do dekorativních povrchů architektury v renesanci v kontextu "materiálové kultury" I. 2) Úvod do dekorativních povrchů architektury v renesanci v kontextu "materiálové kultury" II. 3) Základy teorie a praxe renesanční ornamentiky 4) Nástěnná malba - vrstvená tempera v kontextu Podunajské školy 5) Nástěnná malba - freska 6) Sgrafito I. 7) Sgrafito II. 8) Štuk I. 9) Štuk II. 10) Umělé mramory, scagliola 11) Kamenné reliéfy a architektonická plastiky (pískovec, opuka, mramor apod.) 12) Terakota 13) Dřevo - malované záklopové stropy Literatura (dodržet cit. normu časopisu Umění): Povinná (max. 5 titulů): LUKÁŠOVÁ, Eva, Zámecké interiéry: Pohledy do aristokratických sídel od časů renesance do doby první poloviny 19. století, Praha 2015. PETR, František, Malířské techniky, Praha 1926. ŘÍHOVÁ, Vladislava, Dílo sochařů, kameníků a štukatérů počátku 17. století: Moravskotřebovsko, Pardubice 2011. SLÁNSKÝ, Bohuslav, Techniky malby I-II, Praha 2003. WAISSER, Pavel, Renesanční figurální sgrafito na průčelích moravských městských domů, Olomouc 2014. Doporučená (max. 5 titulů): LAPRAIK GUEST, Clare, The Understanding of Ornament in the Italian Renaissance, Leiden 2016. PŘIBYL, Petr (ed.), Terra(cotta) : plastika a majolika italské renesance = sculpture and majolica of Italian renaissance, Praha 2007. MORA, Paolo, MORA, Laura, PHILIPPOT, Paul, Conservation of Wall Paintings, Butterworths 1984. WAISSER, Pavel, WAISSEROVÁ, Jana, TIŠLOVÁ, Renata - HEČKOVÁ, Petra, Renesanční štuková díla zámku v Telči v kontextu dějin umění, technologie a restaurování, Pardubice 2020. WAISSER, Pavel (ed.), Štukatérství renesance a manýrismu v Čechách a na Moravě, Olomouc 2022. WICHTERLOVÁ, Zuzana, Průzkum techniky renesančního sgrafita, Pardubice 2015.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Semestrální kurz s podstatou interdisciplinární praxe je zaměřen na sféru "materiálových" dějin umění v 15. a 16. století s důrazem na komplexní vývoj technik a technologií (antická a středověká východiska apod.) Představeny budou stručně různé techniky, technologie a postupy ve sférách nástěnné malby, sgrafita, štukových a maltových směsí, kamenných reliéfů, vypalované hlíny (terakoty) a dekorovaných povrchů dřeva. Součástí je exkurz do teorie renesančního ornamentu. Výklad bude pracovat s příklady z České republiky i ze zahraniční s akcentem na středoevropské kontexty a vazby na italské umění. Seminární část spojená s prezentací studentů se zaměří na české a moravské památky.
Získané kompetence prohloubí znalosti studentů / studentek dějin v oblasti umění 15. a 16. století ve směru poznání řemeslné a umělecké praxe, ale také konceptuálního myšlení raného novověku.
Předpoklady
Základní znalosti renesančního a manýristického umění v České republice i v Evropě.

Hodnoticí metody a kritéria
Seminární práce

Desetiminutová seminární prezentace stručně představí konkrétní památku, na níž se vybraný výzdobný prvek či celý koncept zachoval. Konkrétní dekorace pak bude představena z pohledu socio-kulturních souvislostí, významových nuancí, techniky a technologie a stavu zachování, případně dalších kontextuálních souvislostí. Seminární práce bude mít podobu katalogového hesla o rozsahu 3-5 stran textu.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Teorie a dějiny výtvarných umění se specializací památková péče (2022) Kategorie: Teorie a dějiny umění - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Teorie a dějiny výtvarných umění (2022) Kategorie: Teorie a dějiny umění - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -