Předmět: Archeometrie a dokumentace v umělecko-historické praxi.

« Zpět
Název předmětu Archeometrie a dokumentace v umělecko-historické praxi.
Kód předmětu DVU/BADUP
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 3
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Michalčáková Jana, Mgr. Ph.D. et Ph.D.
Obsah předmětu
Tematické okruhy: 1. Archeometrie a archeomatika. Úvod k disciplínám. 2. Stavebně historický průzkum. Historie a perspektivy. 3. Dokumentace historických staveb. 4. Dokumentace uměleckých děl. 5. Fotodokumentace a katalogizace. 6. Metodiky průzkumů. 7. Průzkumy pro restaurátorskou praxi. 8. Průzkumy pro konzervátorskou praxi. 9. Stavebně historický průzkum a jeho fáze. 10. Hlavní a doplňující průzkumy v památkové péči. 11. Stavebně historický průzkum v mezisektorovém a mezinárodním kontextu. 12. 3D skenování a georadarový průzkum pro dokumentaci architektury. 13. 3D skenování pro průzkum a dokumentaci uměleckých děl.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cíle předmětu: Předmět představuje teoretický úvod do měřitelné praxe v umělecko-historickém bádání a památkové péči. Poskytne studentům a budoucím historikům umění základní znalosti z oblasti stavebně-historických průzkumů, archeometrických a archeomatických metod, metodik a nejnovějších technik nezbytných pro dokumentaci v oblasti umělecko-historického, architektonického a archeologického bádání. Přednášky a semináře jsou rozděleny do třinácti tematických okruhů. Jejich nedílnou součástí jsou jak praktické příklady z nejnovější praxe, tak i návštěvy pracovišt a lokalit s probíhajícím výzkumem.
Studenti získají - základní přehled o měřitelné praxi v umělecko-historickém bádání a památkové péči, - schopnosti orientace v oblasti stavebně-historických průzkumů, archeometrických a archeomatických metod, metodik a nejnovějších technik využitelných v oblasti umělecko-historického, architektonického a archeologického bádání.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Předpokladem pro účast na kolokviu bude docházka nejméně 80 %.V rámci kolokvia bude ověřena znalost přednášené problematiky, technik, metodik a technologií využívaných v památkové péči a umělecko-historické praxi. Bude rovněž hodnocena prezentace seminární práce, zaměřené na analýzu potenciálu vybraných technik.
Doporučená literatura
  • Alena Krusová. (2015). Památkový postup. Vyjadřování se k územně plánovací dokumentaci z hlediska ochrany kulturněhistorických hodnot území. Praha.
  • Dušan Foltýn a kol.. (2005). Encyklopedie moravských klášterů. Praha.
  • Ivo Hlobil. Průzkumy památek stavebně historické průzkumy, Průzkumy památek, 1996, č. 1, s. 1?2..
  • Jan Beránek ? Petr Macek. (2015). Metodika stavebněhistorického průzkumu. Praha.
  • Jan Beránek. (2011). Stavebně-historický průzkum jako základní heuristická metoda dějin umění, , in: Milena Bartlová ? Hynek Látal (eds.), Tvarujete si sami? Sborník 3. Sjezdu historiků umění 25.?26 září 2008, s. 101?104.. Praha.
  • Jana Čevonová. (2015). Vývoj stavebněhistorického průzkumu v Českých zemích: Od počátků k polovině 20. století, Zprávy památkové péče 74, č. 5, 2015, s. 267?275.. Praha.
  • Karel Kuča ? Věra Kučová. (2015). Metodika klasifikace staveb památkové hodnoty. Praha.
  • Karel Pavelka. (2017). Exaktní metody průzkumu památek s využitím geodetických a geofyzikálních metod. Praha.
  • Ladislav Bezděk ? Martin Frouz. (2014). Digitální a digitalizovaná fotografie pro vědecké účely v památkové péči. Praha.
  • Marcel Brejcha ? Vladimír Brůna ? Zdeněk Marek ? Bára Větrovská. (2015). Metodika digitalizace, 3D dokumentace a 3D vizualizace jednotlivých typů památek. Ústí nad Labem.
  • Miloš Drdácký ? Zuzana Slížková ? Jaroslav Valach (edd.). (2015). Příspěvek technických věd k záchraně a restaurování památek. Praha.
  • Pavel Vlček ? Petr Sommer ? Dušan Foltýn. (1997). Encyklopedie českých klášterů. Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Teorie a dějiny výtvarných umění (2019) Kategorie: Teorie a dějiny umění 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní