Předmět: Ikonografie antických témat 2

« Zpět
Název předmětu Ikonografie antických témat 2
Kód předmětu DVU/ATZA2
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Zapletalová Jana, doc. PhDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. týden (15. února): Apuleius a Zlatý osel, Amor a Psýché 2. týden (22. února): Ovidius, Metamorfózy, ikonografie bohů a héroů 3. týden (1. března): Ovidius, Metamorfózy, ikonografie bohů a héroů 4. týden (8. března): Ovidius, Metamorfózy, ikonografie bohů a héroů 5. týden (15. března): Ovidius, Metamorfózy, ikonografie bohů a héroů 6. týden (22. března): Ovidius, Metamorfózy, ikonografie bohů a héroů 7. týden (29. března): Ovidius, Metamorfózy, ikonografie bohů a héroů 8. týden (5. dubna): Velikonoční pondělí, nekoná se 9. týden (12. dubna): Ovidius, Metamorfózy, ikonografie bohů a héroů 10. týden (19. dubna): Ovidius, Metamorfózy, ikonografie bohů a héroů 11. týden (26. dubna): Herkules a ikonografie jeho příběhů 12. týden (3. května): Bájná zvířata: Sfinga, Harpyje, Kentaur, Kerberus, Hydra, Satyrové, Siréna, Jednorožec, Gryf, Drak, Skylla (Glaukus a Skylla), Charybda, Pegas, Nereidy a tritoni, Najády 13. týden (10. května): zápočtový test Ovidius, Metamorfózy, ikonografie bohů a héroů, výběr z témat: Iris a Alkyoné, Adonis, Amor, Antiope, Arachne, Argo, Arion, Atlanta a Hippomenes, Atlas, Aktaion, Aurora, Bellerofont, Berenice, Kallisto, Kefalus, Chiron, Clizia?, Apollon a Koronida, Apollon a Dafne, Deukalion a Pyrha, Oidipus, Endimion, Hero a Leander, Euridice, Faeton, Filemon a Baukis, Flora, Galatea, Ganimedes, Ikarus, Ifigenie, Ila?, Latona, Marsyas, Midas, Meleagro?, Perseus a Meduza, Perseus a Andromeda, Thésues a Minotaur, Niobe, Pan, Parky, Pandora, Pyramus a Thisbe, Prometheus, Proserpina, Psýché, Silén, Vertumnus, Sýsifos, Charon, ad.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Cíle předmětu: Cyklus přednášek poskytne studentovi znalosti profánní ikonografie ve výtvarném umění, antické mytologie, alegorií, základů emblematiky, prolínání se profánní a sakrální ikonografie, na příkladech od antiky do 20. století.
Získání hlubších znalostí z oblasti profánní ikonografie
Předpoklady
Studium předmětu není podmíněno žádnými zvláštními předpoklady

Hodnoticí metody a kritéria
Didaktický test

Splnění závěrečného testu a dalších požadavků vyučujícího
Doporučená literatura
  • Bude poskytnuta na počátku semestru v Moodlu.
  • Apuleius, L., Bahník, V., & Kuťáková, E. (1974). Zlatý osel. Praha: Svoboda.
  • Homer. Ilias.
  • Homer. Odyssea.
  • Ovidius. Proměny.
  • Vergilius. Aeneis.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Dějiny výtvarných umění (2017) Kategorie: Teorie a dějiny umění 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní