Předmět: Vegetace České republiky

« Zpět
Název předmětu Vegetace České republiky
Kód předmětu BOT/VCRSB
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Duchoslav Martin, RNDr. Ph.D.
  • Hroneš Michal, RNDr. Ph.D.
  • Hédl Radim, Mgr. MgA. Ph.D.
Obsah předmětu
Kurz seznamuje studenty s diverzitou vegetace na území ČR a s jejími příčinami. V úvodní části je podána zevrubná charakteristika přírodních poměrů střední Evropy se zaměřením na ČR s cílem poukázat na hlavní abiotické vlivy, které utvářejí současnou podobu vegetačního krytu. V tomto kontextu je dále věnována pozornost i vývoji vegetace na našem území od poslední doby ledové po současnost. Zbývající část kurzu se věnuje popisu hlavních vegetačních typů na území ČR podle nejnovějšího zpracování v kompendiu Vegetace ČR (Academia) v následující struktuře: druhové složení, ekologická charakteristika, rozšíření, význam pro ochranu přírody, uplatnění v krajině. Podrobně jsou zpracována společenstva vod a mokřadů, louky a pastviny, xerotermní travinná společenstva, společenstva rašelinišť, slaných půd a písčin, společenstva skalních štěrbin a sutí, subalpínská společenstva vysokohorských niv, lesní společenstva (lužní lesy, mokřadní olšiny, doubravy, bučiny, suťové a roklinové lesy, smrčiny), společenstva kosodřeviny, paseková společenstva. Pozornost je věnována i synantropní vegetaci, projevům synantropizace lesních i nelesních společenstev.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Projekce (statická, dynamická)
  • Příprava na zkoušku - 20 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 25 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 6 hodin za semestr
Výstupy z učení
Historie výzkumu vegetace ve střední Evropě, příčiny současného složení vegetace střední Evropy: abiotické poměry střední Evropy, vývoj vegetace ČR po poslední době ledové; a charakteristika nejdůležitějších typů vegetace ČR současnosti.
Po absolvování kurzu by student měl být schopen: - Vysvětlit význam vegetace coby klíčové složky krajiny se složitou časoprostorovou dynamikou - Vyjmenovat nejdůležitější typy vegetace České republiky, zejména s ohledem na jejich syntaxonomii, druhové složení, ekologickou charakteristiku, geografické rozšíření a stupeň jejich ohrožení a vzácnosti - Charakterizovat hlavní příčiny ohrožení a zásadách asanačního a regulačního managementu u jednotlivých vegetačních typů - Determinovat hlavní typy vegetace naší krajiny (na základě indikačních druhových skupin)
Předpoklady
Kurz je vhodný pro studenty, kteří mají za sebou základní systematické kurzy (systém a fylogeneze cévnatých rostlin), libovolný kurz ekologie je výhodou, absolvování kurzu Věda o vegetaci (BOT/VOV nebo BOT/VV) je velkou výhodou.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Ústní zkouška

Znalosti v rozsahu probírané látky a studijní literatury.
Doporučená literatura
  • Ellenberg, H. (1988). Vegetation ecology of central Europe. Fourth edition.. Cambridge University Press, Cambridge.
  • & Chytrý, M. (2007). Vegetace České republiky. Praha: Academia.
  • & Chytrý, M. (2010). Vegetace České republiky. Praha: Academia.
  • & Chytrý, M. (2011). Vegetace České republiky. Praha: Academia.
  • Chytrý, M. (ed.). (2013). Vegetace Č eské republiky 4.. Praha.
  • Chytrý, M., Kučera, T., Kočí, M., Grulich, V., & Lustyk, P. (2010). Katalog biotopů České republiky =: Habitat catalogue of the Czech Republic. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
  • Ložek, V. (1973). Příroda ve čtvrtohorách. Praha: Academia.
  • Ložek, V. (2007). Zrcadlo minulosti: česká a slovenská krajina v kvartéru. Praha: Dokořán.
  • Pokorný, P. (2011). Neklidné časy: kapitoly ze společných dějin přírody a lidí. Praha: Dokořán.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Učitelství biologie pro střední školy maior (2019) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní