Předmět: Molekulární Genealogie

« Zpět
Název předmětu Molekulární Genealogie
Kód předmětu BOT/MG
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Vašut Radim Jan, doc. RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Studenti se seznámí s vývojem názorů na osídlování Evropy, moderním studiem migrací člověka, variabilitu vybraných genetických markerů a jejích interpretací, korelací archeologických nálezů s moderními genetickými analýzami. Okrajově se kurz dotkne molekulární genealogie na osobní úrovni. 1. úvod, obecné termíny, populační genetika, statistika 2. raná evoluce člověka jako vědeckého rodu ve světovém kontextu 3. moderní lidé (H. sapiens) a Neandrtálci (H. neanderthalensis) v Evropě a jejich vztahy 4. osídlování Evropy, různé kolonizační proudy, základní historické kultury, definice národu 5. analýza Y chromozómu (genetická a cytogenetická charakteristika Y chromozómu, dostupné markery, jejich variabilita, interpretace variability Y-STR markerů). 6. analýza mtDNA, variabilita mtDNA ve světě a v Evropě, sedm dcer Evy 7. praktická molekulární genealogie - příklady 8. prezentace seminárních prezentací

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Projekce (statická, dynamická)
Výstupy z učení
Cílem kurzu je přiblížit historii a evoluci moderního člověka z pohledu populační a evoluční genetiky. Přestože je člověk představen i v kontextu příbuzných hominidů, hlavní důraz je kladen na vývoj moderního člověka ke konci doby ledové a v holocénu (paleolit). Představen je model "Out of Africa" na příkladu variability sekvence mtDNA a variability Y-STR markerů, dále je diskutována migrace lidských populací v kontextu archeologických kultur a především se šířením neolitických zemědělců a jejich impakt na současnou haplotypovou diverzitu lidské populace v Evropě. Závěrem je představeno využití molekulárních metod v genealogickém výzkumu.
Po absolvování kurzu by student měl být schopen: - rozpoznat hlavní evoluční a migrační trendy moderního člověka - definovat genetické základy evropské společnosti - rozlišit mezi evolucí mitochondriální DNA a Y chromozómu - rozlišit rozdíly v genetickém složení populací moderního člověka v paleolitu, neolitu a současnosti v Evropě - definovat hlavní haplogrupy a haplotypy (mtDNA, Y chromozóm) - charakterizovat zastoupení hlavních haploskupin a haplotypů v ČR
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Seminární práce

Kolokvium - seminární prezentace (10-15 min) na zvolená témata; diskuze
Doporučená literatura
  • Cavalli-Sforza L. L. (2001). Genes, Peoples, and Languages. University of California Press, USA.
  • Cavalli-Sforza L. L., Menozzi P., Piazza A. (1994). The History and Geography of Human Genes. Princeton University Press, Princeton.
  • Clark D. P. (2010). Germs, Genes & Civilization: How Epidemics Shaped Who We Are Today. Upper Saddle River, NJ.
  • Cochran G. & Harpending H. (2009). The 10.000 year Explosion. New York.
  • Currat M., Excoffier L. (2005). The effect of the Neolithic expansion on European molecular diversity. Proc. R. Soc. B 272, 679-688.
  • Jobling M. A., Hurles M. E. & Tyler-Smith C. (2004). Human Evolutionary Genetics: Origins, Peoples & Disease. New York, NY.
  • Roberts A. (2011). Evolution: The Human Story. London.
  • Sykes B. (2002). The Seven Daughters of Eve: The Science That Reveals Our Genetic Ancestry. W. W. Norton & Company.
  • Torroni A. et. al. (2001). A Signal, from Human mtDNA, of Postglacial Recolonization in Europe. Am. J. Hum. Genet. 69:844-852.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Molekulární a buněčná biologie (2021) Kategorie: Biologické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní