Část nižší rostliny je zaměřena na přehled rozmnožování v systému nižších rostlin, architekturu monád v systému nižších rostlin a detailní rozbor symbiotické teorie. V části týkající se hub a houbových organismů je velká pozornost věnována shrnutí poznatků o současném taxonomickém členění hub založeném na fylogenetických vztazích a jejich vývoji. Zmíněny jsou i ostatní historické taxonomické systémy hub s důrazem na pochopení znaků, které byly nebo jsou základem těchto systémů. Dále je věnována pozornost ekologickým skupinám hub, jejich charakteristice a příkladům (saprofyté, mutualističtí symbionti, parazité). Diskutovány jsou poznatky vztahující se ke genetice a fyziologii hub. Dále je v tomto kurzu aktualizován systém, zdůrazněny změny od doby kdy studenti absolvovali základní kurz systému a evoluce rostlin. Nejnovější názory na vznik a vývoj nejstarších suchozemských rostlin. Současné názory na systémy mechorostů a výtrusných cévnatých rostlin. Původ semenných rostlin. Základní vývojové trendy u semenných rostlin. Homologické struktury a fytogenetické vztahy hlavních skupin semenných rostlin. Původ krytosemenných rostlin. Fylogenetické vztahy hlavních skupin krytosemenných rostlin.
|
-
Alexopoulos,C.J., Mims C.V., Blackwell, M. (2007). Introductory Mycology. Wiley.
-
Bhattacharya, D. (ed.). (1997). Origins of algae and their Plastids. Springer, 215 s.
-
Buck W. R. & Goffinet B. (2000). Morphology and classification of the Marchantiophyta. - In: Shaw A. J. & Goffinet B. [eds.] Bryophyte Biology, p. 21-70. Cambridge.
-
Carlile,M.J., Watkinson S.C., Gooday G.W. (2001). The fungi. Academic Press San Diego.
-
Crandall-Stotler B. & Stotler R. E. (2000). Morphology and classification of mosses. - In: Shaw A. J. & Goffinet B. [eds.] Bryophyte Biology, p. 21-70. Cambridge.
-
Edwards D., Wellman C. H. & Axe L. (1998). The fossil record of early land plants and interrelationships between primitive embryophytes: too litle and too late? - In: Bates J. W., Ashton N. W. & Duckett J. G. [eds.] Bryology for the twenty-first century, p. 15-43. Leeds.
-
Hoek, C. van den, Mann, D.G., Jahns, H.M. (1995). Algae. An introduction to phycology . Cambridge Univ. Press, 622 s.
-
Holec,J., Bielich,A., Beran M. (2012). Přehled Hub střední Evropy. Academia Praha.
-
Judd W.S. (2002). Plant Systematics. A phylogenetic approach. Ed. 2.. Sinauer Associates, Sunderland.
-
Kalina T., Váňa, J. (2005). Sinice, řasy, houby, mechorosty a podobné organismy v současné biologii. Karolinum Praha.
-
Kendrick B. (2001). The Fifth Kingdom. Canada.
-
Mártonfi, P. (2003). Systematika cievnatých rastlín. Univerzita P. J. Šafárika, Košice.
-
Simpson, M. G. (2006). Plant systematics. Elsevier Academic Press, Amsterdam.
-
Soltis, D. E., Soltis, P. S., Endress, P. K., et Chase, M. W. (2005). Phylogeny and evolutiuon of Angiosperms. Sinauer Associates, Sunderland.
-
Stewart W. N. & Rothwell G. W. (1993). Paleobotany and the evolution of plants, ed. 2.. Cambridge.
|