Předmět: Fytofarmacie a právní normy v ochraně rostlin

« Zpět
Název předmětu Fytofarmacie a právní normy v ochraně rostlin
Kód předmětu BOT/FYFAF
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Lebeda Aleš, prof. Ing. DrSc.
  • Sedláková Božena, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Klasifikace konvenčních pesticidů, nové poznatky v oblasti finálních formulací, aplikace a vývoje pesticidů. Hlavní kritéria usměrněné chemické ochrany rostlin (OR). Základy toxikologie, ekotoxikologie, rezidua. Dělení a klasifikace pesticidů. Formulace pesticidů. Biocidy. GMO. Práce s Manuálem pesticide BCPC. Fungicidy, herbicidy, insekticidy a ostatní důležité skupiny pesticidů. Způsoby účinku. Práce s www stránkami FRAC, HRAC, IRAC. Rezistence vůči pesticidům-typy rezistence, mechanizmy a příčiny vzniku rezistence, antirezistentní programy jako základ usměrněné chemické OR. Registrace pesticidů, registrační zkoušky-biodossier, etiketa, bezpečnostní list. Bezpečné zkladování přípravků na ochranu rostlin. Legislativa a právní normy v OR. Odborná způsobilost zacházení s přípravky na OR. Alternativní přípravky v současné OR. Práce s Manuálem biopesticidů BCPC. Bioracionální přípravky-feromony, analogy hmyzích hormonů, chemosterilanty, inhibitory tvorby chitinu, aktivátory indukované rezistence a jejich využití v OR. Biologické prostředky na bázi entomofágních, akarifágních a nematofágních makroorganizmů (parazitoidi a predátoři). Biologické přípravky na bázi mikroorganizmů-entomopatogenní viry, parazitické hlístice, mykoparazitické a antagonistické houby a bakterie. Perspektivy pesticidů na bázi přírodních látek. GMO v současné OR.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Demonstrace, Projekce (statická, dynamická), Laborování, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Aktuální otázky teoretické a praktické klasifikace, biologické účinnosti, formulací a aplikací přípravků na ochranu rostlin a procesu registrace pesticidů. Informace o základech fytofarmacie, fytofarmakologie, toxikologie a ekotoxikologie.
Po absolvování kurzu by měl být student schopen: - umět rozdělit pesticidy, biocidy, GMO a být schopen diskutovat o účinných látkách, reziduích a rezistenci vůči pesticidům; - orientovat se v Registru povolených přípravků na ochranu rostlin (OR); - umět pracovat a získávat informace z www stránek, které se věnují fytofarmacii a jednotlivým skupinám pesticidů (FRAC, HRAC, IRAC a další); - znát legislativu a právní normy v OR a podmínky odborné způsobilosti se zacházením s přípravky na OR
Předpoklady
-

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta

Znalosti z přednášek a ze cvičení, powerpointová prezentace na zadané téma, povinná účast studentů na dvou cvičeních, v rámci nichž budou odprezentovány všemi studenty jejich prezentace na zadaná témata. Zkouška - kombinovaná forma (písemná část + ústní část) písemná část - písemná zkouška - test z probírané látky na přednáškách ústní část - ústní zkouška - 3 náhodně vybrané otázky z témat probíraných na cvičeních
Doporučená literatura
  • Ackermann, P. a kol. (2008). Metodická příručka ochrany rostlin proti chorobám, škůdcům a plevelům: Polní plodiny. I.. Praha, Česká společnost rostlinolékařská.
  • Bailey, A., Chandler, D., Grant, W.P., Greaves, J., Prince, G., Tatchell, M. (2010). Biopesticides: Pest Management and Regulation. CABI Publishing.
  • Devorshak, Ch. (2012). Plant Pest Risk Analysis. Concepts and Application.. CABI.
  • Gurr, G.M., Wratten, S.D., Snyder, W.E. (2012). Biodiversity and Insect Pests: Key Issues for Sustainable Management.. Wiley-Blackwell.
  • Gwynn, R.L. (2014). The Manual of Biocontrol Agents. A world compendium.. BCPC.
  • Krämer, W., Schirmer, U., Jeschke, P., Witschel, M. (Eds.). (2012). Modern Crop Protection Compounds. 3 Volume Set. Wiley.
  • Kůdela, V., Braunová, M. a kol. (2007). Česko-anglická rostlinolékařská terminologie.. Academia, Praha.
  • Mueller, D.S., Wise, K.A., Dufault, N.S., Bradley, C.A., Chilvers, M.I. /(Eds.). (2013). Fungicides for Field Crops.. American Phytopathological Society.
  • Pavela, R. (2011). Biopesticidy.. Kurent.
  • Pimentel, D., Peshin, R. (Eds.). (2014). Integrated Pest Management. Pesticide Problems. Vol.3. Springer.
  • Rathore, H.S., Nollet, L.M.L. (2012). Pesticides, Evaluation of Environmental Pollution.. CRC Press.
  • Schaeffer, A., van den Brink, P.J., Heimbach, F., Hoy, S.P., de Jong, F.M.W., Römbke, J., Ro?-Nickoll, M., Sousa, J.P. (2011). Semi-Field Methods for the Environmental Risk Assessment of Pesticides in Soil.. CRC Press.
  • Turner, J.A. (Ed.). (2015). The Pesticide Manual, 17th Edition. BCPC.
  • Walters, D. (Ed.). (2009). Disease Control in Crops: Biological and Environmentaly-Friendly Approaches.. Willey-Blackwell.
  • Zvára, J. a kol. (1998). Fytofarmacie. České Budějovice, ZF JU.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Fytopatologie (2019) Kategorie: Biologické obory 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní