Vyučující
|
-
Lavička Martin, Bc. M.A., Ph.D.
-
Kučera Ondřej, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Taiwan: zeměpis, obyvatelstvo, nástin dějin * zeměpis (mapy, způsob zobrazení Taiwanu jako symbol různého přístupu) * složení obyvatelstva v jednotlivých obdobích * problém identity na Taiwanu: teorie (na čem se zakládá identifikace nár. Han a Taiwanců) * představení kurzu jako zodpovězení otázky: Kdo jsou Taiwanci? 2. Původní obyvatelé * pojmenovávání původních obyvatel a jejich politické implikace * dělení původních obyvatel * představení některých kmenů * 2 teorie původu a jejich politické implikace * Dějiny původních obyvatel - 17. st. - Qingové - za Japonců - za KMT - po roce 1987 3. Taiwan v 17. století: portugalská, španělská a holandská kolonizace; království rodiny Zheng * raný kolonializmus a kolonizace (definice) * situace v regiónu (Fujian) - západní mocnosti v regionu (Portugalci, Španělé, Holanďané, Angličané) - mezinárodní obchod a komodity * Situace na Taiwanu * Portugalci, Španělé, Holanďané - půda, suroviny, obchod, šíření náboženství - hanské obyvatelstvo a původní obyvatelé * Taiwan za vlády rodiny Zheng - pokračování "civilizačních projektů" (školství, správní systém, půda) 4. Taiwan pod vládou dynastie Qing * První období: 1684 - 1770 - Taiwan - prefektura - Příliv hanského obyvatelstva - Pronajímání půdy * Druhé období: 1770 - 1860 - Změna vztahů vlastníků půdy - Nová společenská vrstva - Další vlna přistěhovalectví - Nepokoje * Třetí období: 1860 - 1895 - Přítomnost zahraničních mocností - Zahraniční obchod - Reformy 5. Japonská kolonizace I Přednáška je koncipovaná jako přehled asimilačních strategií a praktik v jednotlivých obdobích: * 1895-1915: konsolidace moci, období vojenských střetů - Smlouva ze Šimonoseki - vojenské obsazování Taiwanu (vojenská a civilní policie) - Zákon 63. * 1915-1937: období kulturní asimilace (akulturace) - Silný byrokratický aparát (úředníci, policie, baojia, paradox právního systému) - Ekonomické reformy - Zdravotnictví - Školství * 1937-1945: období kominka - Imperializace (kominka, huangminhu) - 1937 - Hnutí za národní jazyk (kokugo undo) - Program na změnu jmen (kaiseimei) - Systém dobrovolníků (shiganhei seido) - Japonský životný styl Tento předmět byl inovován v rámci projektu Inovace oboru čínská filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci se zaměřením na uplatnění absolventů v praxi, reg. č. CZ.1.07/2.2.00/15.0289. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
|
Výstupy z učení
|
Kurz je zaměřen jako úvod do studia ostrova Taiwanu. Pojednává o výše vymezeném území z historických, politických, kulturních, literárních, filmových, náboženských a sociálních hledisek. Zvláště je zaměřen na problematiku formování Taiwanské identity na pozadí ideového střetu multikulturní společnosti tohoto postkoloniálního modernizovaného ostrova. Zápočet je udělován za zvládnutí základních pojmů z taiwanské historie a kultury, které budou ověřeny v dílčím a závěrečném testu. Další podmínkou je odevzdání recenze na vybrané taiwanské beletristické dílo
Kurz je zaměřen jako úvod do studia ostrova Taiwanu, regionu Taiwanu v rámci Číny a zároveň Čínské republiky na Taiwanu jakožto státního útvaru. Pojednává o výše vymezeném území z historických, politických, kulturních, literárních, filmových, náboženských a sociálních hledisek. Zvláště je zaměřen na problematiku formování Taiwanské identity na pozadí ideového střetu multikulturní společnosti tohoto postkoloniálního modernizovaného ostrova.
|
Předpoklady
|
Kurs je určen studentům II. bloku bakalářského studia oboru ČÍNSKÁ FILOLOGIE.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška
Zápočet po prvním semestru je udělován za zvládnutí základních pojmů z taiwanské historie a kultury.
|
Doporučená literatura
|
-
BAKEŠOVÁ, Ivana. Čína ve XX. století. Olomouc: Univerzita Palackého, 2001-2003. 2. sv. (1. díl. 2001. 126 s. ISBN 80-244-0251-3.; 2. díl. 2003. 218 s. Edice Učebnice. ISBN 80-244-0611-X.).
-
BAKEŠOVÁ, Ivana. Dějiny Taiwanu..
-
FAIRBANK, John King. Dějiny Číny. Praha: Lidové noviny, 1998. 656 s. ISBN 80-7106-249-9..
-
FÜRST, Rudolf. Čína ve XX. století. 3. díl. Období 1989-2005. Olomouc: Univerzita Palackého, 2006. 189 s. ISBN 80-244-1286-1..
|