Předmět: Audioorální cvičení 1

« Zpět
Název předmětu Audioorální cvičení 1
Kód předmětu ASH/KY1
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Uher David, doc. Mgr. PhD.
  • Slaměníková Tereza, Mgr. Ph.D.
  • Pospěchová Zuzana, Mgr. Ph.D.
  • Juan Liang-Ting, M.A.
  • Lu Hsin, M.A.
  • Jandová chen Yixuan, M.A.
  • Cabišová Petra, Mgr.
  • Štefek Václav, Mgr.
Obsah předmětu
Cílem tohoto cvičení, realizovaného po třech hodinách je vytvářet a následně soustavně upevňovat studentovu schopnost samostatné orientace ve slyšeném čínskému diskurzu a rozvíjet dovednosti při jeho mluvené realizaci. Cvičení těsně navazuje na kursy Fonetika čínštiny (základy výslovnosti) a Gramatika čínštiny (základy morfologie a syntaxe). V prvém i druhém semestru je student seznamován s technikou poslechu a realizace textu v moderní hovorové čínštině. Prostřednictvím různých typů cvičení (dril) jsou frekventanti kurzu vedeni ke správným poslechovým a výslovnostním návykům, hlouběji procvičují jevy, které byly teoreticky podrobněji probrány v předmětu Fonetika čínštiny. Současně studenti procvičují také látku probranou teoreticky na hodinách kurzu Gramatika čínštiny, realizují elementární větné vazby a získávají tak základní kompetenci v čínské syntaxi, např. na základě cvičení, ve kterých spojují jednotlivá slova postupně do větších a větších výslovnostních a významových celků, až takto vytvoří úplnou větnou strukturu. V této větě pak následně substituují některé z jejích částí se záměrem aktivizovat nově osvojenou slovní zásobu v nově poznané syntaktické struktuře. Děje se tak v rámci 24 konverzačních okruhů. Tento předmět byl inovován v rámci projektu Inovace oboru čínská filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci se zaměřením na uplatnění absolventů v praxi, reg. č. CZ.1.07/2.2.00/15.0289. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Cílem tohoto cvičení, realizovaného po třech hodinách je vytvářet a následně soustavně upevňovat studentovu schopnost samostatné orientace ve slyšeném čínskému diskurzu a rozvíjet dovednosti při jeho mluvené realizaci. Cvičení těsně navazuje na kursy Fonetika čínštiny (základy výslovnosti) a Gramatika čínštiny (základy morfologie a syntaxe). V prvém i druhém semestru je student seznamován s technikou poslechu a realizace textu v moderní hovorové čínštině. Prostřednictvím různých typů cvičení (dril) jsou frekventanti kurzu vedeni ke správným poslechovým a výslovnostním návykům, hlouběji procvičují jevy, které byly teoreticky podrobněji probrány v předmětu Fonetika čínštiny. Současně studenti procvičují také látku probranou teoreticky na hodinách kurzu Gramatika čínštiny, realizují elementární větné vazby a získávají tak základní kompetenci v čínské syntaxi, např. na základě cvičení, ve kterých spojují jednotlivá slova postupně do větších a větších výslovnostních a významových celků, až takto vytvoří úplnou větnou strukturu. V této větě pak následně substituují některé z jejích částí se záměrem aktivizovat nově osvojenou slovní zásobu v nově poznané syntaktické struktuře. Děje se tak v rámci 24 konverzačních okruhů.
Cílem tohoto cvičení, realizovaného po třech hodinách je vytvářet a následně soustavně upevňovat studentovu schopnost samostatné orientace ve slyšeném čínskému diskurzu a rozvíjet dovednosti při jeho mluvené realizaci.
Předpoklady
Cvičení je určeno studentům I. bloku bakalářského studia oboru ČÍNSKÁ FILOLOGIE.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta, Rozbor jazykového projevu studenta

Požadavky: docházka není povinná nejsou písemné domácí úkoly důraz kladen na domácí přípravu podmínky udělení atestace: ústní pohovor v rozsahu Čínské konverzace, lekce 1-12 (zimní semestr), 1-24 (letní semestr)
Doporučená literatura
  • Shiyong Hanyu Huihua 1 (Praktická čínská konverzace)..
  • ŠVARNÝ, Oldřich a David Uher. Úvod do studia hovorové čínštiny..
  • ŠVARNÝ, Oldřich. Hovorová čínština v příkladech 1-4..
  • UHER, David a LIU Xuemin, Jakub Vykoukal. Učebnice čínské konverzace..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Čínská filologie (2015) Kategorie: Filologické vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Čínská filologie (2023_24) Kategorie: Filologické vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Čínská filologie (2015) Kategorie: Filologické vědy 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní