Předmět: IT pro čínská studia

« Zpět
Název předmětu IT pro čínská studia
Kód předmětu ASH/IT
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Tan Gabriela, Mgr.
Obsah předmětu
1. Úvodní hodina: rozvrh kurzu, úvod do základní počítačové terminologie. 2. Hardware: Základní struktura počítače. Části počítače a jejich funkce. Systémová jednotka. Procesor, řadiče. 3. Paměť: Jednotka paměti a její význam. Jednotka informace. Výstupní zařízení: Tiskárny. 4. Počítačové sítě, topologie. Cloud Computing. 5. Software: Programové vybavení a jeho struktura. Systémové, pomocné a aplikační programy - jejich rozdělení, použití a příklady. Pojmy: demoverze, autodemo, Beta verze, upgrade, shareware, freeware, public domain, firmware. 6. Operační systémy a jejich význam. 7. Textové editory a tvorba dokumentů. 8. Textový editor MS Word. 9. Tabulkový procesor MS Excel. 10. Výpočty, vzorce, funkce a tvorba grafů v tabulkovém procesoru MS Excel. 11. Tvorba prezentace v MS PowerPoint. 12. Komunikace a informační služby na síti. Pojem IP adresy. Bezpečnost a ochrana dat. Internet, www. 13. Sdílení dokumentů. Kancelářský balík GoogleDocs. Týmová spolupráce při tvoření dokumentů, sdílení dokumentů (tabulky, texty, dotazníky, prezentace, weby atd.) 14. Zápočtový test. Tento předmět je realizován formou e-learningu jako ICT komponenta. Tento předmět byl inovován zaveden v rámci projektu Inovace oboru čínská filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci se zaměřením na uplatnění absolventů v praxi, reg. č. CZ.1.07/2.2.00/15.0289. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Demonstrace, Projekce (statická, dynamická)
  • Účast na výuce - 18 hodin za semestr
Výstupy z učení
Kurz probíhá v zimním nebo v letním semestru. Jedná se o dvouhodinový seminář, který je ohodnocen dvěma kredity. Zápočet je udělován za docházku, splnění zadaných úkolů a zápočtový test, který má teoretickou a praktickou část. Slouží k ověření znalostí základní počítačové terminologie v čínštině a uživatelské zvládnutí ovládání základních programů, které byly na semináři probrány. Základní seznámení s počítačovou terminologií v čínštině, základy práce s dostupným softwarovým vybavením (sada MS Office) a jeho praktické využití. Student získá znalosti z oblasti informačních technologií, především základy technického vybavení počítačů, systémového a aplikačního programového vybavení, opět se zaměřením na zvládnutí tohoto programového vybavení v čínské verzi. Student si osvojí tvorbu dokumentů v textových editorech, jednoduché algoritmy výpočtů v prostředí tabulkového procesoru, získá znalosti tvorby dokumentace i získávání informací v rámci počítačových sítí a bude seznámem se specifiky vyhledávání informací na čínských internetových stránkách.
Základní seznámení s počítačovou terminologií v čínštině, základy práce s dostupným softwarovým vybavením (sada MS Office) a jeho praktické využití. Student získá znalosti z oblasti informačních technologií, především základy technického vybavení počítačů, systémového a aplikačního programového vybavení, opět se zaměřením na zvládnutí tohoto programového vybavení v čínské verzi. Student si osvojí tvorbu dokumentů v textových editorech, jednoduché algoritmy výpočtů v prostředí tabulkového procesoru, získá znalosti tvorby dokumentace i získávání informací v rámci počítačových sítí a bude seznámem se specifiky vyhledávání informací na čínských internetových stránkách.
Předpoklady
Kurz je určen pro studenty II. bloku bakalářského studia oboru ČÍNSKÁ FILOLOGIE.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozhovor

Zápočet je udělován za docházku, splnění zadaných úkolů a zápočtový test, který má teoretickou a praktickou část. Slouží k ověření znalostí základní počítačové terminologie v čínštině a uživatelské zvládnutí ovládání základních programů, které byly na semináři probrány.
Doporučená literatura
  • BENÁČOVÁ, H. Informatika pro ekonomy. Praha: VŠE, 2001..
  • COLLIN, S. M. H. Dictionary of Information Technology. Beijing: Foreign Language Teaching and Research Press, 2000. 565 s. ISBN 7-5600-1842-4..
  • Doseděl, Tomáš. (2005). 21 základních pravidel počítačové bezpečnosti. Brno.
  • Horák, J., Keršláger, M. (2006). Počítačové sítě pro začínající správce. Brno.
  • KLEČKOVÁ, J. Základy informatiky. Plzeň: ZČU, 2002. ISBN 80-7082-885-4..
  • Kocman, R., Lohniský, J. (2005). Jak se bránit virům, spamu, dialerům a spyware. Brno.
  • PETR, Pavel, JONÁŠOVÁ, Hana. Základy informačních technologií - Word. Pardubice: Univerzita Pardubice, 2004. 60 s. ISBN 80-7194-676-1..
  • Roubal, Pavel. (2003). HARDWARE pro úplné začátečníky. Brno.
  • SUN, Xuling. An English-Chinese Dictionary of Computer Networking and Communication Technology. Beijing: Zhongguo Dianban Chubanshe, 2002. 1335 s. ISBN 7-5083-1098-5..
  • Šimek, Tomáš. (2001). Microsoft Excel 2002. Na první pokus. . Praha.
  • Šimek, Tomáš. (2001). Microsoft Word 2002. Na první pokus.. Praha.
  • VYCHODIL, Vilém. Operační systém Linux: příručka českého uživatele. Praha: Computer Press, 2003. 260 s. ISBN 80-7226-333-1..
  • VYSTAVĚL, Radek. Základy informatiky. Praha: Vysoká škola manažerské informatiky a ekonomiky, 2005. 142 s. ISBN 80-86847-10-1..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Čínská filologie (2012) Kategorie: Filologické vědy - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Čínská filologie (2023_24) Kategorie: Filologické vědy - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Čínská filologie (2023_24) Kategorie: Filologické vědy - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Čínská filologie (2015) Kategorie: Filologické vědy - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Čínská filologie (2015) Kategorie: Filologické vědy - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: -
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Čínská filologie (2015) Kategorie: Filologické vědy - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní