Vyučující
|
-
Lemr Karel, prof. RNDr. Ph.D.
-
Schug Kevin, prof.
|
Obsah předmětu
|
Úvod, kapalinová chromatografie, vysokoúčinná kapalinová chromatografie (HPLC), ultra vysokoúčinná kapalinová chromatografie (UHPLC) - historie, základní pojmy, základní veličiny. Separační principy využívané v kapalinové chromatografii - termodynamická stránka separačního děje. Transport látek kolonou - kinetická stránka separačního děje, porovnání HPLC a GC. Mimokolonové příspěvky v kolonové kapalinové chromatografii. Ovlivnění separačního děje (rozlišení, selektivita, retence, účinnost). Instrumentace v HPLC a UHPLC-vysokotlaká čerpadla, dávkovací zařízení, předkolony, kolony. Detektory, pomocná zařízení. Záznam a zpracování dat. Spojení LC se spektrálními technikami (LC-MS, LC-FTIR, LC-NMR). Tok mobilní fáze kolonou, používané náplně a jejich porovnávání. Chromatografické systémy - popis retence, mechanismus separace, použití. Chromatografie na polárních sorbentech. Chromatografie v systémech s obrácenými fázemi, chromatografie iontových párů. Chromatografie na středně polárních chemicky vázaných fázích. HILIC systémy. Chromatografie v systému kapalina - kapalina. Separace chirálních látek. Ionexy v analytické chemii, chromatografie na měničích iontů. Gelová chromatografie. Afinitní chromatografie. Využití dalších rovnováh v LC. Volba chromatografického systému, pracovních podmínek a jejich optimalizace. Mikrokolonová LC, preparativní kapalinová chromatografie. Další uspořádání v kolonové kapalinové chromatografii (středotlaká, nízkotlaká). Kapalinová chromatografie v plošném uspořádání (papírová a tenkovrstvá) - materiály, volba podmínek, detekce, instrumentace, použití. Superkritická fluidní chromatografie. Instrumentace, spojení s hmotnostní spektrometrií. Pohyb iontů v elektrickém poli. Typy elektromigračních metod. Elektroforetický a elektroosmotický pohyb. Zónová elektroforéza. Elektroforéza v plošném uspořádání. Kapilární zónová elektroforéza. Účinnost a rozlišení. Volba a vliv experimentálních podmínek. Separace neutrálních molekul. Micelární kapilární elektroforéza. Kapilární izotachoforéza, charakteristika techniky. Samozaostřující efekt, izotachoforetická podmínka. Kohlrauschova regulační funkce-podmínka kontinuity. Vedoucí a koncové elektrolyty. On-line prekoncentrační techniky.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení
- Účast na výuce
- 26 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 26 hodin za semestr
- Příprava na zkoušku
- 38 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Poskytnout studentům detailnější poznatky z kapalinové chromatografie a uvést je do problematiky elektromigračních metod.
Definovat hlavní pojmy, představy a metody, navrhovat analyticke postupy a strategie v oblasti separačních metod
|
Předpoklady
|
Znalost základů analytická chemie a instrumentálních metod.
ACH/SEM1
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou, Ústní zkouška
Během ústní zkoušky student musí prokázat znalosti uvedených témat a témat zahrnutých do předmětu ACH/SEM 1
|
Doporučená literatura
|
-
D. R. Baker. Capillary electrophoresis, Wiley and sons, 1995.
-
F. Fore, L. Křivánková, P. Boček. Capillary zone electrophoresis, Wiley and sons, 1993..
-
He Z. (ed.). Capillary electrophoresis: fundamentals, techniques, and applications, Nova Science Publishers, New York 2012.
-
Churáček J. a kol.:. Analytická separace látek, SNTL Praha, 1990.
-
I. Wilson, C. Poole, M. Cooke. Encyclopedia of separation science. Academic Press, San Diego, London, Boston, New York, Sydney, Tokyo, Toronto 2000..
-
J. P. Landers. Handbook of capillary electrophoresis, CRC Press, 1997.
-
Nováková L., Douša M. a kol. Moderní HPLC separace v teorii a praxi. I, Praha 2013.
-
Nováková L., Douša M. a kol. Moderní HPLC separace v teorii a praxi. II, Praha 2013.
-
Poole C. F., Poole S. K. Chromatography today, Elsevier, Amsterdam 1991.
-
R. E. Ardrey. Liquid Chromatography - Mass Spectrometry: An Introduction. John Wiley & Sons, Chichester 2003..
|