Předmět: Instrumentální metody v analytické chemii

« Zpět
Název předmětu Instrumentální metody v analytické chemii
Kód předmětu ACH/PGSIM
Organizační forma výuky Konzultace
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 20
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Ševčík Juraj, prof. RNDr. Ph.D.
  • Lemr Karel, prof. RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Student se seznamuje s aktuálním vývojem v teorii, přístrojovém vybavení a aplikacích instrumentálních metod v analytické chemii. Z kvalitních teoretických základů a ze znalosti využívané instrumentace vychází při diskuzi optimalizace metod, uvažuje o interpretaci získaných dat a jejich využití v kontextu analyzovaného systému. Učí se kriticky a s nadhledem porovnat výhody a nevýhody jednotlivých instrumentálních metod, vybrat vhodnou metodu pro daný účel. Diskutovány jsou následující okruhy, přičemž se zohledňuje zaměření disertační práce: 1) Separační analytické metody - prekoncentrační techniky; teorie chromatografického děje; plynová chromatografie; kapalinová chromatografie; superkritická fluidní chromatografie; elektromigrační techniky; spojení separačních a spektrálních technik. 2) Optické a spektrální metody - emisní techniky (optická emisní spektrometrie, plamenová fotometrie, atomová fluorescenční spektrometrie, rentgenová fluorescenční spektrometrie, fluorimetrie, fosforimetrie); absorpční techniky (atomová absorpční spektrometrie, molekulová absorpční spektrometrie v oblasti UV/VIS, IČ, Mössbauerova spektroskopie); jaderná magnetická rezonance, elektronová paramagnetická rezonance; rozptyl záření (turbidimetrie, nefelometrie, Ramanova spektroskopie); využití polarizovaného záření (polarimetrie, cirkulární dichroismus); metody elektronové spektroskopie (XPS, Augerova), elektronová mikroskopie. 3) Hmotnostní spektrometrie. 4) Elektroanalytické metody - potenciometrie; polarografické a voltametrické techniky; chronopotenciometrie; titrace s polarizovanými elektrodami; elektrogravimetrie; coulometrie; vodivostní metody. 5) Aplikovaná analýza - odběr a úprava vzorků anorganických a organických materiálů, převádění vzorků do roztoku; určování struktury a identifikace organických látek; analýza kovů, kovových slitin, silikátů, vod a půd; analýza polutantů životního prostředí; analytika zemědělských laboratoří; analýza potravin; analýza biologických vzorků živočišného i rostlinného původu; farmaceutická analýza; analýza archeologických nálezů a uměleckých předmětů.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Účast na výuce - 20 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 80 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem je seznámit se s aktuálním vývojem v teorii a aplikacích instrumentálních metod v analytické chemii.
Kriticky a s nadhledem porovnat výhody a nevýhody jednotlivých instrumentálních metod, vybrat pro daný účel vhodnou metodu, interpretovat výsledky.
Předpoklady
Úspěšné absolvování magisterského oboru analytická chemie.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Seznámit se s problematikou podle doporučení garanta nebo učitele a prokázat schopnost téma vysvětlit a diskutovat o něm.
Doporučená literatura
  • Přehledové články věnované novým poznatkům v teorii, novým trendům v instrumentaci a zajímavým aplikacím.
  • Ahuja S., Jespersen N. (Eds.). Modern instrumental analysis, Elsevier, 2006.
  • Kellner R., Mermet J.-M., Otto M., Valcárcel M., Widmer, H. M. (2004). Analytical Chemistry. A Modern Approach to Analytical Science. Wiley-VCH, Weinheim.
  • Skoog D. A., Holler F. J., Nieman T. A. (1998). Principles of instrumental analysis, Edition. Saunders College Publishing, Philadelphia, USA.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr