Předmět: Pokroky v hmotnostní spektrometrii

« Zpět
Název předmětu Pokroky v hmotnostní spektrometrii
Kód předmětu ACH/PGPH
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Lemr Karel, prof. RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Vývoj teoretických poznatků popisujících chování látek během jejich hmotnostně spektrometrické analýzy. Nové přístupy k ionizaci analytů (DESI, DART...), pokroky v separaci iontů (orbitrap, kombinace hmotnostního analyzátoru se separací iontů podle jejich mobilit...). Uplatnění hmotnostní spektrometrie v řadě aplikačních oblastí, např. vývoj léčiv, metabolomika, biomarkery, klinické aplikace, analýza potravin, forenzní a bezpečnostní aplikace.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Účast na výuce - 20 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 80 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem je poskytnout studentům detailnější vhled do principů a aplikačních možností hmotnostní spektrometrie, informace o nových poznatcích a rozvíjet jejich schopnosti řešit výzkumné i rutinní úkoly pomocí hmotnostní spektrometrie. Pozornost je věnována teoretickým poznatkům, které popisují chování látek během jejich hmotnostně spektrometrické analýzy (ionizace látek, separace iontů, jejich fragmentace), instrumentaci (iontové zdroje, hmotnostní analyzátory, detekce iontů, vakuové systémy) a interpretaci naměřených dat. Student se seznamuje s novými postupy a technikami v oblasti hmotnostně spektrometrické analýzy (např. ambientní ionizační techniky, hmotnostně spektrometrické zobrazování, nejnovější vývoj hmotnostních analyzátorů, spojení hmotnostní spektrometrie s iontovou mobilitou, miniaturizace hmotnostních spektrometrů), dále s uplatněním hmotnostní spektrometrie v řadě aplikačních oblastí, např. vývoj léčiv, metabolomika, biomarkery, klinické aplikace, analýza potravin, forenzní a bezpečnostní aplikace, analýza uměleckých děl.
Vyložit aktuální novinky v hmotnostní spektrometrii, na základě hlubších znalostí základních principů zvolit vhodný postup hmotnostně spektrometrické analýzy a interpretovat naměřená data.
Předpoklady
Úspěšné absolvování magisterského oboru analytická chemie.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Seznámit se s problematikou podle doporučení garanta nebo učitele a prokázat schopnost téma vysvětlit a diskutovat o něm.
Doporučená literatura
  • Technická a aplikační sdělení předních výrobců hmotnostních spektrometrů.
  • Barker J. (1999). Mass spectrometry. John Wiley and sons, Chichester.
  • Cole R. B. (editor). (1997). Electrospray ionization mass spectrometry. Wiley Chichester.
  • de Hoffmann E., Stroobant, V. (2002). Mass Spectrometry. Principles and Applications. John Wiley and sons, Chichester.
  • Holčapek, M. (editor). (2001). Spojení vysokoúčinné kapalinové chromatografie a hmotnostní spektrometrie. Spektroskopická společnost Jana Marca Marci a Univerzita Pardubice, Pardubice.
  • Niessen, W. M. A. (1999). Liquid Chromatography-Mass Spectrometry. Marcel Dekker, New York.
  • Původní vědecká sdělení věnovaná novým poznatkům v teorii, novým trendům v instrumentaci a zajímavým aplikacím. Analytical chemistry, Journal of the American society for mass spectrometry, Journal of mass spectrometry, Mass spectrometry review...
  • Ubik K. (2000). Fyzikálně-chemické metody, část 2, Hmotnostní spektrometrie. Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, Praha.
  • Watson J. T. (1997). Introduction to Mass spectrometry. Lippincott-Raven Publishers, Philadelphia.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr