Předmět: Reprodukční fyziologie a biotechnologie

» Seznam fakult » PRF » ZOO
Název předmětu Reprodukční fyziologie a biotechnologie
Kód předmětu ZOO/REFYB
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný, Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Bezdíček Jiří, doc. Ing. Ph.D.
  • Fellnerová Ivana, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Reprodukční fyziologie: srovnávací fyziologie samčích a samičích reprodukčních orgánů, formy rozmnožování, partenogeneze, gynandromorfismus, vnější a vnitřní oplození, ontogenetický vývoj jedince, hormonální regulace reprodukce. Faktory ovlivňující reprodukci (vliv inbreedingu, projev recesivních genetických defektů, genetika v reprodukci, epigenetika, imunita). Patofyziologie reprodukčních systémů. Obecné biotechnologické postupy - informace o oplodnění in-vitro, inseminace, kryokonzervace gamet a embryí, aspirace oocytů, a další biotechnické metody. Praktické využití biotechnologických metod v ochraně ohrožených druhů zvířat. Reprodukční biotechnologie v humánní oblasti.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Cílem předmětu je poskytnout studentům nejnovější poznatky z oblasti fyziologie reprodukční soustavy živočichů včetně člověka a uplatnění těchto poznatků v rámci biotechnických metod. Obsahově se předmět zaměřuje do celé široké oblasti reprodukce. V úvodu se věnuje fyziologii reprodukční soustavy (oplodnění, embryonální vývoj, endokrinologie, atd.). Další oblastí je vysvětlení vlivů působící na reprodukci (genetika, inbrední deprese, vliv prostředí) a také výklad různých reprodukčních strategií (včetně specifických, jako jsou partenogeneze, gynandromorfismus, atd.). Důležitá část je věnována uplatnění biotechnických postupů v reprodukci (např. oplodnění in vitro, kultivace embryí, inseminace, zmrazování gamet a další metody). Závěrem se část přednášek zaměřuje na možnosti praktického uplatnění biotechnických metod v rámci záchrany ohrožených druhů zvířat.
Po absolvování kurzu by student měl být schopen: - Srovnat reprodukční soustavu u různých druhů zvířat. - Charakterizovat fyziologii reprodukčního systému. - Charakterizovat hormonální řízení reprodukce. - Popsat základní biotechnologické metody. - Charakterizovat vztah genetiky a reprodukce.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Hodnocení zkoušky: Písemná zkouška, popř. ústní dozkoušení. Podmínkou absolvování je zisk 60% a více bodů v písemném zkouškovém testu.
Doporučená literatura
  • Fellnerová, I., Bezdíček, J. Praktická cvičení z fyziologie člověka a živočichů. Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci, s. 166.
  • Hill, R. W. (2012). Animal physiology. Sunderland Mass, s. 800.
  • Jakubec, V., Louda, F., Bezdíček, J. (2012). Šlechtění a management genetických zdrojů zvířat.
  • Kittnar, O. (2011). Lékařská fyziologie. Praha: Grada.
  • Vacek, Z. (2006). Embryologie. Praha: Grada.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biotechnologie a genové inženýrství (2022) Kategorie: Chemické obory 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Zoologie (2021) Kategorie: Biologické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biologie a ekologie (2020) Kategorie: Biologické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní