Předmět: Teoretické základy aplikované fyziky

» Seznam fakult » PRF » SLO
Název předmětu Teoretické základy aplikované fyziky
Kód předmětu SLO/SZZTX
Organizační forma výuky bez kontaktní výuky
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 0
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Machala Libor, doc. RNDr. Ph.D.
  • Peřina Jan, prof. RNDr. Ph.D.
  • Řídký Jan, prof. DrSc.
  • Hrabovský Miroslav, prof. RNDr. DrSc.
  • Haderka Ondřej, prof. RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
" Statistický operátor, Liouvilleova rovnice, matice hustoty, čisté a smíšené stavy. Časový vývoj v kvantové mechanice. Hamiltonián jako generátor časových translací, evoluční operátor. Propagátor volné částice, Greenova funkce. Schrödingerův a Heisenbergův obraz, Diracův obraz. " Systémy identických částic. Permutace, spin a statistika, fermiony a bosony. Kovalentní vazba, orto a para vodík. Fockův prostor, druhé kvantování, kreační a anihilační operátory. " Jednoduchá teorie rozptylu. Lippmann-Schwingerova rovnice. Amplituda rozptylu, účinný průřez. Bornova řada, Coulombický a Yukawovský potenciál. Optický teorém. " Částicový obsah standardního modelu. Základní objevy: elektron, jádro, neutron, pozitron, mion, piony, neutrino. Systematika částic, základní kameny hmoty a jejich interakce. Partony, hluboce nepružný rozptyl. Standardní model jako teorie elektroslabých a silných interakcí. " Interakce částic s prostředím (základy). Průchod nabitých částic prostředím v závislosti na energii. Ionizační, radiační ztráty, Čerenkovské záření, přechodové záření, mnohonásobný rozptyl. Elektromagnetické a hadronové spršky. " Detektory: Metody detekce částic, vybrané typy detektorů: scintilátory, Čerenkovské detektory, dráhové detektory, kalorimetry. Urychlovače částic: Principy urychlování, používaná zařízení, lineární a kruhové urychlovače, pevný terč a vstřícné svazky, urychlovače podle druhu urychlovaných částic. " Vymezení signálů, teorie signálů a přenosových soustav. Fourierova analýza determinovaných signálů a impulsů a její praktické provádění. Laplaceova a Hilbertova transformace. Korelace determinovaných signálů. " Vlastnosti lineárních a nelineárních přenosových soustav. Charakteristické funkce a veličiny náhodných procesů a jejich realizací. Výkonová spektra náhodných procesů a jejich realizací. Přenos náhodného signálu lineární soustavou. " Vliv šumu na signál. Číslicové signály a jejich přenos. Číslicové přenosové soustavy, jejich chybovost a modelování. " Základní znaky a druhy analogových modulací signálů. Amplitudové modulace a vliv šumu na amplitudově modulovaný signál. Úhlové modulace a vliv šumu na úhlově modulovaný signál. Vzorkování a impulsové modulace signálů. Kvantování a číslicové modulace signálů. Mnohocestné signály. " Vymezení a základní pojmy teorie informace. Informace a její kvantitativní míry. Základní druhy a vlastnosti informační entropie. Střední vzájemná informace a její vlastnosti. Kódování a redundance informace. Přenos informace diskrétním a spojitým kanálem.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Státní závěrečná zkouška k prověření a vyhodnocení stupně znalostí.
Získání schopnosti pochopení problému. Rozlišit a klasifikovat zadaný problém. Vysvětlit podstatu problému a dat. Interpretovat data. Předpovídat chování daných jevů.
Předpoklady
Splnění studijních povinností.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Demonstrovat úroveň získaných poznatků.
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Aplikovaná fyzika (2019) Kategorie: Fyzikální obory 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní