Předmět: Nestrabické poruchy binokulárního vidění

» Seznam fakult » PRF » OPT
Název předmětu Nestrabické poruchy binokulárního vidění
Kód předmětu OPT/PBV
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Machýčková Lucie, Mgr.
  • Pluháček František, doc. RNDr. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
- Klasifikace a přehled vergenčních poruch a jejich řešení; kompenzovaná a dekompenzovaná heteroforie - Možnosti přístupů k vyšetřování vergenčních poruch binokulárního vidění - Grafická analýza: základní koncepce (tonická a akomodační vergence), potřebná vyšetření vergenčního a akomodačního systému, konstrukce grafu, interpretace grafu, stanovení optimálního korekčního postupu - Analýza fixační disparity: fixační disparita, modely fixační disparity, možnosti detekce a měření, asociační forie - Malletův přístup k analýze fixační disparity (Malletův test, normální hodnoty, klinická aplikace) - Křivky fixační disparity: možnosti měření, základní parametry a jejich interpretace, vliv centrálního a periferního fúzního podnětu, klinická aplikace - MKH - měření a korekční metoda podle Haaseho: koncepce a zásady metody, potřebné testy a jejich charakteristika, možné problémy při použití - Nomativní analýza (optometric extension program, integrativní analýza; shrnutí hlavních zásad, výhody/nevýhody) - Řešení vergenčních dysfunkcí pomocí zrakového tréninku: základní principy a zásady, přehled metod - Metody zrakové terapie pro posílení motorické složky (haploskopické metody, anaglyfické a polarizační metody, free-space fusion techniky) - Metody zrakové terapie pro posílení koordinace a konvergence; řešení centrální suprese - Počítačové programy pro zrakový trénink, domácí metody zrakového tréninku; doporučené postupy terapie a jejich účinnost v konkrétních případech V seminářích jsou prezentovány a analyzovány konkrétní kazuistiky, studenti analyzují zadané konkrétní případy. Ve cvičeních jsou demonstrovány jednotlivé metody a techniky; studenti v malých skupinkách provádí příslušná měření (měření parametrů a konstrukce grafu pro grafickou analýzu, detekce fixační disparity a měření asociační forie na Malletově testu, měření parametrů a konstrukce křivek fixační disparity, stanovení korekce metodou MKH, nácvik vybraných metod zrakové terapie).

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Předmět navazuje na problematiku binokulárního vidění a jeho korekce, zařazenou do bakalářského studia. Doplňuje a rozšiřuje znalosti a dovednosti ve vybraných oblastech (zejména grafická a normativní analýza, zraková terapie).
Předmět zaměřený na získání schopnosti pochopení problému. Vysvětlit podstatu a interpretovat data, rozlišit a klasifikovat zadaný problém, předpovídat chování daných jevů.
Předpoklady
Bez předchozích předpokladů.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Účast na cvičeních. Znalosti a dovednosti v rámci témat kurzu.
Doporučená literatura
  • Elliot, D.B. (2016). Clinical Procedures in Primary Eye Care. 4th Edition. Saunders Ltd.
  • Evans B. J. W. (2021). Pickwells Binocular Vision Anomalies. 6th Edition. Elsevier.
  • Gerinec, A. (2005). Detská oftalmológia. Osveta.
  • Grosvenor, T. (2007). Primary Care Optometry, 5th edition. Butterworth-Heinemann, Elsevier.
  • Heissigerová, J. a kol. (2018). Oftalmologie. Praha: Maxdorf.
  • Scheiman, M., Wick, B. (2019). Clinical Management of Binocular Vision: Heterophoric, Accommodative, and Eye Movement Disorders. 5th Edition. Lippincott Williams & Wilkins.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr