Předmět: Optometrické praktikum II

» Seznam fakult » PRF » OPT
Název předmětu Optometrické praktikum II
Kód předmětu OPT/OMP2
Organizační forma výuky Cvičení + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 7
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný, Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Levická Stela, Mgr.
  • Indráková Renáta, Mgr.
  • Najmanová Eliška, Mgr. Ph.D.
  • Musilová Lenka, Mgr. DiS., Ph.D.
Obsah předmětu
CVIČENÍ Praktické cvičení zaměřené na prohloubení, upevnění a rozšíření praktických dovedností optometristy. Zejména se jedná: odebrání anamnézy, měření na manuálním a digitální fokometru, měření vízu, screening binokulárních funkcí, vyšetření pupilárních reakcí, orientační vyšetření zorného pole, bezkontaktní vyšetření nitroočního tlaku, vyšetření refrakce, stanovení presbyopické adice, detailní analýza binokulárních funkcí, vyšetření předního segmentu, vyšetření slzného filmu (break-up time), vyšetření zadního segmentu oftalmoskopem a štěrbinovou lampou, brýlové poradenství, vyšetření barvocitu, vyšetření na Amslerově mřížce, aplikace měkkých a pevných kontaktních čoček (včetně příslušných vyšetření rohovky - ketratometrie, popř. topografie). Dané úkoly student provádí na figurantech. Nedílnou součástí jednotlivých aktivit je nácvik/procvičení komunikace s pacientem, edukace pacienta v návaznosti na zjištěnou zdravotní situaci, popř. vzhledem k doporučenému typu korekční pomůcky. Student provádí záznamy o provedených aktivitách do připravené dokumentace. V rámci brýlového poradenství student provádí poradenství a nabídku při výběru korekční pomůcky (výběr obruby a vhodných čoček včetně materiálu a úprav s ohledem na zadanou vadu zraku), edukaci ve vztahu ke konkrétní vybrané korekční pomůcce, připraví a eviduje odpovídající zakázku/objednávku. Případně provádí výrobu a výdej korekční pomůcky včetně odpovídající edukace. Praktická cvičení probíhají ve speciální laboratoři simulující prostředí reálné vyšetřovny a v technologické laboratoři, simulující prostředí oční optiky. Každý student musí uskutečnit stanovený počet vybraných úkolů. SEMINÁŘ Úvod, organizace praktika. Vstupy externích odborníků (semináře a workshopy zaměřené na specifické korekční pomůcky, přístroje, metody, prezentace kazuistik atd.), prohloubení edukačních dovedností ve specifických oblastech optometrie. V rámci seminářů studenti využívají odborné učebny katedry optiky k procvičování praktických dovedností v individuálním režimu dle osobních potřeb. Předmět též v rámci cvičení a seminářů prohlubuje teoreticko-praktické znalosti a dovednosti v oblasti organizace a řízení optometristického pracoviště z pohledu materiálních i personálních zdrojů, kvality poskytování zdravotních služeb a zajištění bezpečí pacientů, prakticky uvádí do zdravotnicko-ekonomické problematiky. Z praktického hlediska jsou studenti seznamováni s problematikou individuálně zhotovovaných zdravotnických pomůcek - zásady tvorby a evidence zakázek v oční optice, organizace a návaznost činností.

Studijní aktivity a metody výuky
Nácvik pohybových a pracovních dovedností, Laborování, Pracovní činnosti (dílny)
  • Účast na výuce - 104 hodin za semestr
Výstupy z učení
Praktické cvičení zaměřené na výcvik, prohloubení a upevnění praktických dovedností při obsluze odpovídajících přístrojů a zařízení
Předmět zaměřený na získání schopnosti aplikace poznatků. Praktický trénink získaných dovedností na reálnách figurantech. Ukázat schopnost aplikovat získané schopnosti a dovednosti při řešení konkrétních úloh v konkrétních situacích a na reálných figurantech.
Předpoklady
OPT/OMP1
OPT/KZ2 a zároveň OPT/KCX

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Aktivní účast na praktické výuce, splnění požadovaného počtu úkolů.
Doporučená literatura
  • Firemní návody pro obsluhu přístrojů..
  • Corbett, M. C., Rosen, E. S., & O'Brart, D. P. S. (1999). Corneal topography: principles and applications. London: BMJ Books.
  • Elliott, D.B. (2020). Clinical Procedures in Primary Eye Care. 5th Edition. Elsevier.
  • GROSVENOR, T. Primary Care Optometry, 5th edition. Butterworth-Heinemann, Elsevier, 2007..
  • Heissigerová, J. a kol. (2023). Oftalmologie. Třetí vydání. Praha: Maxdorf.
  • Chrapek, O. a kol. (2023). Oftalmologie v kazuistikách.. Praha: EEZY.
  • Kraus, H. a kol. (1996). Sledování vrstvy sítnicových nervových vláken u glaukomu I. Úvod a metodika.. Česká a slovenská oftalmologie, roč. 52, č. 4, str. 207 - 209.
  • Kuběna, T. a kol. (2000). Technika digitální planimetrie terče zrakového nervu. Česká a slovenská oftalmologie, roč. 56, č. 3, str. 170 - 175.
  • Polášek, J. a kol. (1975). Technický sborník oční optiky. Praha, Oční optika.
  • Rozsíval, P., & Houdek, L. (2012). Trendy soudobé oftalmologie. Praha: Galén.
  • Sautter, A. et al. (1997). Atlas of the Ocular Fundus. Photographs of Typical Changes in Ocular and Systemic Disease.. Munchen, Urban & Schwarzenberg.
  • Tunnacliffe, A. H. (1993). Introduction to Visual Optics. Gresham Press, London.
  • Vingrys, A. J., Anderson, A. J. (1998). Clinical testing of contrast thresholds using a commercial television monitor system.. Clinical and Experimental Optometry, 81, No. 6, pp. 238 - 244.
  • W. Harwey, A. Franklin. Routin Eye Examination. , Elsevier Health Sciences.
  • Zadnik, K. (1997). The Ocular Examination. W.B.Saunders Comp., Philadelphia.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Optometrie (2024) Kategorie: Zdravotnictví 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní