Předmět: Fyziologická optika

» Seznam fakult » PRF » OPT
Název předmětu Fyziologická optika
Kód předmětu OPT/FOPX
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 7
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Musilová Lenka, Mgr. DiS., Ph.D.
  • Pluháček František, doc. RNDr. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Stručný úvod do geometrické optiky. Lom na kulové ploše; redukovaná vzdálenost, vergence, definice optické mohutnosti; Gaussova zobrazovací rovnice a zobrazovací rovnice s vergencemi pro jednu kulovou plochu a pro čočku; vícestupňová optická soustava a určení jejích hlavních parametrů, základní aberace optických soustav. 2. Vznik zrakového vjemu. Zrakové ústrojí. 3. Optická soustava oka a její modely (Gulstrandovo schematické oko, Emsleyovo oko, redukované oko). Aberace optického systému oka, jejich demonstrace a vliv na vidění. 4. Emetropie a ametropie. Příčiny, klasifikace a brýlová korekce sférické ametropie. Astigmatismus, příčiny, klasifikace a korekce. Anizometropie, anizeikonie. 5. Akomodace a její popis. Teorie akomodace. Stimuly akomodace. Myopie prázdného pole, noční a přístrojová myopie. Interval a amplituda akomodace. Změny akomodace s věkem, presbyopie, presbyopický přídavek do blízka. Afakie. 6. Vliv zornice na optické zobrazení v oku. Difrakční omezení oka. Rozptylový kroužek. Hloubka pole. Stilesův-Crawfordův efekt. Pupilární reflexy. 7. Zraková ostrost a její měření. Minimální úhlové rozlišení a jeho měření (úhlové a noniové rozlišení). Vízus - definice, měření. Optotypy - zásady konstrukce, typy, užití. Kontrastní citlivost. Definice, měření a užití. 8. Zraková funkce sítnice. Struktura sítnice, typy fotoreceptorů, jejich distribuce na sítnici a konvergence. Receptivní pole. Pigmenty fotoreceptorů. Adaptace na tmu, prahový jas, adaptační křivka. Adaptace na světlo. Fotopické, skotopické a mezopické vidění. 9. Úvod do fotometrie. Základní fotometrické veličiny a jednotky. Základní vztahy mezi fotometrickými veličinami, základní fotometrické vzorce, Bunsenův fotometr. 10. Vnímání jasu, adaptace. Adaptace na tmu. Fotopické, skotopické a mezopické vidění. Adaptace na světlo. Diferenciální jasový práh, vliv změn jasu na kontrast. 11. Následné obrazy, iradiace, oslnění. Osvětlení pracoviště, vliv umístění zdrojů světla a spektrálního složení jejich světla na zrak, poškození oka zářením a jeho prevence. Entoptické fenomény. 12. Barva, její vnímání a měření. Vymezení barvy a její popis z psychosenzorického, fyzikálního a psychofyzikálního hlediska. Teplota barvy, ekvivalentní teplota barvy, míchání barev (subtraktivní, aditivní). Přirozené barevné souřadnice, trojbarevné souřadnice založené na barevných tocích, trichromatický systém CIE. Teorie barevného vidění. Trichromatická Helmholtzova teorie barevného vidění, Heringova teorie protibarev, teorie zón. Poruchy barvocitu. 13. Zorné pole, zraková dráha. Monokulární a binokulární zorné pole - vlastnosti, měření a poruchy. Zraková dráha a její neurony. Cvičení: Praktická demonstrace jevů souvisejících s přednášenou problematikou. Praktický nácvik měření vízu. Praktické seznámení se základními pomůckami pro vyšetřování refrakce. Semináře: Výpočty vztahující se k probírané tématice.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Cílem předmětu je uvést studenty do problematiky zrakového vnímání a seznámit se základními charakteristikami zraku. Úvod do praktických aktivit optometristy.
Předmět zaměřený na získání znalostí. Definovat hlavní pojmy, popsat hlavní přístupy, porozumět souvislostecm, prokázat teoretické znalosti pro řešení modelových problémů.
Předpoklady
Bez předchozích předpokladů.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Znalosti v rámci témat kurzu. Účast na seminářích a cvičeních.
Doporučená literatura
  • Bajer, J. (2015). Optika 1. Olomouc: Vladimír Chlup, UP.
  • Grosvenor, T. (2007). Primary Care Optometry, 5th edition. Butterworth-Heinemann, Elsevier.
  • Heissigerová, J. a kol. (2023). Oftalmologie. Třetí vydání. Praha: Maxdorf.
  • Kraus H. a kol. (1997). Kompendium očního lékařství. Praha Grada.
  • Kuchynka, P. a kol. (2016). Oční lékařství. Praha: Grada Publishing.
  • Polášek, J. a kol. (1975). Technický sborník oční optiky. Praha, Oční optika.
  • Rozsíval, P. a kol. (2017). Oční lékařství. Praha: Galén.
  • Tunnacliffe, A. H. (1993). Introduction to Visual Optics. Gresham Press, London.
  • Vyšín, I., & Říha, J. (2012). Paprsková a vlnová optika. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Optometrie (2024) Kategorie: Zdravotnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní