Předmět: Základy bioorganické chemie

» Seznam fakult » PRF » OCH
Název předmětu Základy bioorganické chemie
Kód předmětu OCH/ZPBC
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Urban Milan, prof. RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Úvod. Vymezení základních pojmů; náplň a cíle bioorganické chemie. Bioorganická chemie aminokyselin. Přehled základních aminokyselin a jejich vlastností (optická otáčivost, amfionty, izoelektrický bod, pK). Přípravy aminokyselin - asymetrická syntéza -aminokyselin, asymetrická syntéza s chirálním organometalickým katalyzátorem, syntéza oligopeptidů a jejich význam v medicíně. Bioorganická chemie peptidů a polypeptidů. Historie studia peptidů. Struktura a fyzikální vlastnosti peptidů. Klasifikace peptidů. Chemická syntéza peptidů. Chránění aminoskupiny a karboxylové skupiny. Peptidomimetika. Aminofosfonové kyseliny. Enzymy. Mechanismy enzymatických reakcí, kofaktory a regulace enzymatických reakcí, termodynamika a kinetika enzymatických reakcí, inhibice. Enzymy biosyntézy a katabolismu složek nukleových kyselin. Sacharidy. Struktura a funkce sacharidů a polysacharidů. Metabolismus. Reakce sacharidů - reakce karbonylové skupiny, reakce anomerní hydroxylové skupiny, reakce hydroxylových skupin. Syntéza glykosidů a oligosacharidů. Lipidy. Chemie lipidů. Mastné kyseliny. Složené lipidy. Biomembrány. Regulační procesy na membránách. Nukleové kyseliny. Struktura a funkce nukleových kyselin: struktura DNA a RNA, párování nukleobází, interakce malých molekul - reakce s nukleofily, elektrofily, anti-cancer drugs, DNA repair, interkalace. Biosyntéza a metabolismus nukleových kyselin a jejich složek: replikace, transkripce, enzymy biosyntézy složek nukleových kyselin, inhibitory biosyntézy prekurzorů bází a anabolismu nukleosidů, enzymy katabolismu nukleových kyselin. Chemie nukleosidů, nukleotidů a oligonukleotidů: chemické syntézy nukleosidů, modifikace nukleobází, cukerné složky, syntéza nukleotidů, oligonukleotidů, katabolismus nukleotidů. Terapeutické aplikace nukleosidových analog. Bioorganická chemie ostatních tříd přírodních látek. Terpeny a steroidy. Vitamíny rozpustné v tucích. Lipofilní antibiotika. Ionty kovů. Význam v proteinech a biologických molekulách, mechanismus působení. Chemická podstata molekulárního rozlišení, základy supramolekulární chemie. Biomimetika v organické syntéze.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Specializovaný kurz se zaměřením na základy bioorganické chemie.
Definovat hlavní pojmy, popsat hlavní přístupy v bioorganické chemii
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Napsat jeden průběžný test během semestru alespoň na 50% a závěrečný písemný test alespoň na 50% a poté složit ústni zkoušku.
Doporučená literatura
  • Dugas, H. (1996). Bioorganic Chemistry - A chemical approach to enzyme action. Springer.
  • Patrick G. L. (2005). An Introduction to Medicinal Chemistry. Oxford.
  • Vodrážka, Z., Krech, J. (1991). Bioorganická chemie. SNTL Praha.
  • Waisser, K. Bioorganická chemie..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Organická chemie (2021) Kategorie: Chemické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní