Předmět: Syntéza na pevné fázi a kombinatoriální syntéza na pevné fázi

» Seznam fakult » PRF » OCH
Název předmětu Syntéza na pevné fázi a kombinatoriální syntéza na pevné fázi
Kód předmětu OCH/PGSSP
Organizační forma výuky Konzultace
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 20
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Krchňák Viktor, RNDr. CSc.
  • Soural Miroslav, doc. RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod: historie a základní princip syntézy na pevné fázi, porovnání se syntézou v roztoku. Analytické možnosti identifikace meziproduktů a produktů syntézy: Kolorimetrické testy, IR spektroskopie, hmotnostní spektrometrie a NMR spektrometrie. 2. Polymerní nosiče pro SPOS: parametry a vlastnosti (včetně výhod a nevýhod) v současné době dostupných polymerů (polystyren, graftovaný polystyren a makroporózní polystyren, polyakrylamidy, polysacharidy, polyethyleneglykoly a další nosiče). 3. Linkry pro SPOS: typy a funkce linkrů, výběr vhodného typu linkru, příklady a použití nejrozšířenějších typů linkrů (kysele a bazicky labilní linkry, fotoštěpení, reduktivní a oxidativní štěpení, enzymatické štěpení, safety-catch). 4. SPOS peptidů (SPPS): historický přehled, strategie imobilizace - výběr linkru (imobilizace via N, C - terminus, postranní řetězec, backbone imobilizace), coupling methody, příprava cyklických peptidů, protektivní skupiny pro SPPS. 5. SPOS oligonukleotidů: historický přehled, fosfotriesterová metoda, fosforamiditová a H-fosfonátová metoda. 6. SPOS heterocyklů: výběr strategie pro přípravu reprezenativních typů heterocyklů 7. Strategie pro kombinatoriální SPOS: definice a vývoj kombinatoriální chemie, diverzita, chemické knihovny, "diversity orientated synthesis", "target orientated synthesis"; paralelní syntéza, split-split metoda, split-mix metoda ("random" a "directed") 8. One bead-one one compound (OBOC) metoda: princip, historický přehled, kódovací metody pro OBOC, screenovací metody pro OBOC. 9. Formulace pryskyřice pro directed split-mix method: T-bags, paper discs, resin capsules, wafers, lanterns, Kans. Chemická historie formulací: značení, Rf tags, necklace, spindles and cogs atd. 10. Přístrojové vybavení pro SPOS a CSPOS: manuální solid-phase syntéza, integrovaná semi-automatatizovaná syntéza, plně automatizovaná syntéza, instrumenty pro třídění a čištění chemických knihoven.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Tento kurz je určen zejména bioorganickým chemikům, kteří se profilují směrem k organické syntéze sloučenin s potenciální biologickou aktivitou. Prezentovány budou základy organické syntézy na pevné fázi, která bude porovnána s tradiční syntézou v roztoku. Instrumentální provedení syntézy na pevné fázi a použití dané metodiky pro přípravu chemických knihoven kombinatoriálním způsobem jsou rovněž součástí kurzu, který tak poskytne posluchači teoretické znalosti i praktický náhled do oblasti přípravy nejrůznějších typů molekul pomocí manuální, semiautomatizované a plně automatizované syntézy na polymerních nosičich.
Přehled o teorii a možnostech provedení syntézy rozličných typů organických sloučenin na polymerních nosičích, provedení a principy kombinatoriální chemie.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

Úspěšné složení ústní zkoušky.
Doporučená literatura
  • Bannwarth, W.; Felder, E. (2000). Combinatorial Chemistry. Weinheim.
  • Bunin, B. A. (1998). The Combinatorial Index. San Diego.
  • Kates, S. A.; Albericio, F. (2000). Solid-Phase Synthesis. A Practical Guide. New York.
  • Seneci, P. (2000). Solid-Phase Synthesis and Combinatorial Technologies. Wiley.
  • Zaragoza, F. (2000). Organic Synthesis on Solid Phase. Weinheim.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr