Předmět: Organometallics in Organic Synthesis

» Seznam fakult » PRF » OCH
Název předmětu Organometallics in Organic Synthesis
Kód předmětu OCH/OOS
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu nespecifikována
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Pospíšil Jiří, doc. PhD.
Obsah předmětu
Zimní semestr Přednáška č. 1 Úvod do organokovové chemie - retrosyntéza. Organokovové sloučeniny hořčíku. Přednáška č. 2 a č. 3 Skupina 4: Titan a zirkonium Přednáška č. 4 a č. 5 Skupina 11 a 12: Měď a zinek Přednáška č. 6 a č. 7 Skupina 13: Hliník, Gallium a Indium Přednáška č. 8 a č. 9 Chrom, cín a křemík. Přednáška č. 10 a č. 11 Komplexy stříbra a zlata. Přednáška č. 12 a č. 13 Aplikace příkladů organometaliky v syntéze přírodních produktů Letní semestr Přednáška č. 1 a č. 2 Úvod do organických transformací katalyzovaných přechodným kovem. Úvod do reakčních mechanismů reakcí zprostředkovaných přechodným kovem. Přednáška č. 3 a č. 4 Role ligandů v příslušných katalytických krocích. Přednáška č. 5 a č. 6 Reakce katalyzované palladiem a niklem a syntéza přírodních produktů. Přednáška č. 7 a č. 8 Metathézní reakce zprostředkované rutheniem a syntéza přírodních produktů. Přednáška č. 9 a č. 10 Asymetrická katalytická hydrogenace a syntéza přírodních produktů. Přednáška č. 11 až 13 Asymetrická hydroformylace a iridium podporovaly reakce tvorby C-C vazeb v syntéze přírodních produktů.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Cílem přednášky je podat přehled o chemických vlastnostech a syntetických aplikacích organokovových sloučenin a komplexů. Zvláštní místo je věnováno kovům a komplexům kovů obsažených ve skupinách 2, 4-6, a 11-13. Diskuze bude zaměřena na vliv oxidačních stavů, poloměrů, a valenčních vlastností u organokovových sloučenin, v souvislosti s chemo- a stereoselektivitou chemických přeměn. Druhý semestr je zaměřen na uvedení do světa přechodných kovů. Vliv přechodných kovů a jimy katalyzovaných reakcí na organickou syntézu, a syntézu přírodních látek, bude probráno. Užitečnost těchto transformací bude demonstrována na vybraných syntézách několika komplexních přírodních produktů. Témata probíraná v těchto dvou semestrech nejsou nijak propojena a jsou na sobě nezávislá. Lecture is given in English.
Získané schopnosti - Získaný přehled o použití standardních organokovových činidel - Umět rozhodnout, které činidlo by mělo být použito v kontextu daného cíle - Syntetické plánování retrosyntézy komplexních přírodních produktů pomocí organokovových sloučenin
Předpoklady
Rozhovor v anglickém jazyce (obecné téma - měl by odhalit pouze komunikační dovednosti v angličtině). Student musí mít znalosti získané ve všech základních přednáškách organické, anorganické a fyzikální chemie. Zápočet je podmíněn úspěšným absolvováním přijímacího testu. Test bude proveden lektorem.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Seminární práce

Student musí mít znalosti na všech základních přednáškách organické, anorganické a fyzikální chemie. Zápočet je podmíněn úspěšným absolvováním přijímacího testu. Test bude proveden lektorem. Zkouška (písemná): udělena na základě písemné seminární práce, která se podrobně zaměří na krok (y) syntézy diskutovaného přírodního produktu (molekula převzatá z nedávné literatury) vybrané lektorem na katalyzátoru přechodného kovu. Očekává se, že předložená práce bude zahrnovat podrobnou diskusi o použitém přechodném kovu zprostředkovaném. Písemná práce musí být dlouhá maximálně 5 stran (vloženo Times new roman 11 pts A4 1.1), včetně obrázků, obrázků a schémat. Na základě písemné části bude následovat ústní diskuse o zkoušce (tabule).
Doporučená literatura
  • Crabtree, R. H. (2009). The organometallic chemistry of the transition metals. Hoboken, N.Y: Wiley.
  • Robert B. Jordan. (2007). Reaction mechanisms of inorganic and organometallic systems. Oxford: Oxford University Press.
  • Schlosser, M. (2002). Organometallics in synthesis: a manual. Chichester: John Wiley & Sons VCH.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr