Předmět: Terénní praktikum z ekosystémového managementu a environmentálního hodnocení v krajině

» Seznam fakult » PRF » MRS
Název předmětu Terénní praktikum z ekosystémového managementu a environmentálního hodnocení v krajině
Kód předmětu MRS/PRAK2
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Daněk Tomáš, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
TERMÍN : 10. - 13. 6. 2024 _______________________________________________________________________________________________ PROGRAM Letošní praktikum se ponese v duchu poznání rozmanitých biotopů a obdobně rozmanitých přístupů k jejich ochraně, a to zejména na příkladu vybraných jihomoravských lokalit. Prezentovány budou - odlišné formy péče o území; - přístupy státu, soukromých osob, nevládních organizací k ochraně území; - ukázky maloplošné i velkoplošné územní ochrany i soukromoprávní ochrany přírodně hodnotných lokalit; - nastíněna bude také problematika ochrany člověkem narušených ploch (restoration ecology); - a problematika přístupu k dočasné ochraně člověkem intenzivně využívaných ploch (polní mokřady, těžební prostory); Očekávat lze intenzivní pěší putování po různorodých lokalitách. Uvidíte ukázky jedinečných biotopů v rámci ČR, setkáte se s vzácnými druhy flóry a fauny. Získáte vhled do široké problematiky ochrany přírody v ČR. Jižní Morava patří k našim přírodně nejhodnotnějším oblastem. Velka biodiverzita je dána jak klimatem, tak geografickou polohou na rozhraní tří výrazných biogeografických jednotek. Právě rozhraní západních Karpat, Panonie a Hercynie, a s ním spojené mísení geologických podmínek, reliéfu i klimatu každé z uvedených oblastí, jsou hlavní podmínky pro výraznou pestrost flóry a s ní související fauny. Svým dílem přispěl také člověk a jeho tisícileté využívání a přeměna zdejší krajiny. Praktikum nabídne možnost seznámit se s těmito cennými lokalitami na místě samém, zhodnotit varianty přístupů k jejich ochraně, otevřít otázky s tím spojené, a na některé otázky nabídnout odpovědi. Součástí praktika bude také prezentace konkrétních vzácných druhů živočichů a rostlin dle aktuální situace na uvedených lokalitách.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Pozorování, Demonstrace, Poslech
Výstupy z učení
Cílem terénního praktika je představit studentům formou exkurze vybrané lokality, které jsou předmětem ochrany přírody či zájmu environmentálních kruhů. Exkurze je každý rok na jiné téma, protože zohledňuje aktuální situaci v oboru. * * * (Informace níže jsou platné pro akademický školní rok 2023-2024) * * *
Účastníkům se dostane základní zkušenost s aktuálními praktickými probémy péče o krajinu a ekosystémy, a to z pohledu různých aktérů - především ochránců a manažerů krajiny, ale také soukromých subjektů, nevládních organizací či jiných segmentů státní zprávy, než je Ochrana přírody.
Předpoklady
Exkurze se koná za každého počasí a vyžaduje jistou psychickou i fyzickou odolnost.

Hodnoticí metody a kritéria
Rozhovor, Dotazník, Závěrečný projekt

Část finančních nákladů exkurze hradí Katedra rozvojových a environmentálních studií, na části se budou podílet účastníci. Příspěvek je předběžně kalkulován na 2 800 Kč na osobu, může se ovšem změnit na obě strany, a to s ohledem na fluktuace cen ubytování, pohonných hmot a především počtu přihlášených. (Čím více přihlášených, tím nižší náklady. Aktuální kalkulace vychází z plné obsazenosti exkurze, tedy 25 účastníků v každém turnusu.)
Doporučená literatura


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr