Předmět: Udržitelné lesnictví

» Seznam fakult » PRF » MRS
Název předmětu Udržitelné lesnictví
Kód předmětu MRS/GULS
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Machar Ivo, prof. Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
Hlavní témata výuky: 1. Ekologie lesa - historie a definice oboru, význam oboru jako základu pro strategii udržitelného lesnictví. 2. Lesní biomy světa, globální a regionální trendy v rozloze lesů, deforestace, různá pojetí lesního ekosystému, faktory ovlivňující biodiverzitu lesů v globálním i místním měřítku, produkční a mimoprodukční funkce lesů. 3. Ekologie a udržitelný management biomu opadavého lesa temperátní klimatické zóny, příklady dobré praxe. 4. Azonální ekosystémy lužních lesů - environmentální funkce v krajině, strategie udržitelného managementu. 5. Azonální orobiom horského jehličnatého lesa - specifika udržitelného hospodaření a ekologických funkcí lesů. 6. Biodiverzita lesních ekosystémů v globálním, regionálním a místním měřítku - lesní ptáci jako proxy indikátory. 7. Biogeochemický cyklus uhlíku a dusíku v lesních ekosystémech v kontextu globálních změn a vlivů člověka, lesy a sekvestrace uhlíku, strategie lesnictví pro probíhající a predikované klimatické změny. 8. Environmetální funkce lesů v krajině v rámci vodního hospodářství a retence vody, lesy - povodně - lidé. 9. Vznik, uplatnění a selhání konceptu pasečného hospodaření v evropských lesích, moderní nepasečné hospodářské způsoby, strategie udržitelného lesnictví pro budoucnost. 10. Tradice myslivosti jako součásti lesního hospodářství, myslivost z pohledu populační ekologie a ochrany lesů.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem předmětu je zprostředkovat studentům znalostní přehled o významu lesních ekosystémů jako obnovitelného přírodního zdroje v konceptu udržitelnosti a o ekosystémových službách lesů v kontextu globálních změn s důrazem na příklady dobré praxe evropského i světového udržitelného lesnictví v rozvinutých i rozvojových zemích.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Doporučená literatura
  • Buongiorno, J., Gilless, J. K. (2009). Decision Methods for Forest Resource Management. Academic Press, Amsterdam.
  • Holmes, T. R. & Likens, G. (2016). Hubbard Brook. The Story of a Forest Ecosystem. New Haven: Yale Univ. Press.
  • Kimmins, J. P. (1997). Forest Ecology. Prentice Hall, New York, London.
  • Machar, I., Remeš, J., Vacek, S. (2014). Kapitoly z aplikované ekologie lesa a péče o lesní ekosystémy. Univerzita Palackého v Olomouci.
  • Machar, I. (2009). Úvod do ekologie lesa a lesní pedagogiky: pro učitele přírodopisu a environmentální výchovy. Olomouc: Univerzita Palackého.
  • Míchal, I. et al. (1992). Obnova ekologické stability lesů. Academia, Praha, 170 pp.
  • Vacek, S. Poleno, Z. et al. (2007). Ekologické základy pěstování lesů. Lesnická práce, Kostelec nad Černými lesy.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Globální udržitelný rozvoj - specializace Tranzice k udržitelnosti (2024) Kategorie: Geografické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Globální udržitelný rozvoj - specializace Mezinárodní rozvoj (2024) Kategorie: Geografické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní