Předmět: Rozvojové příležitosti Asie

» Seznam fakult » PRF » MRS
Název předmětu Rozvojové příležitosti Asie
Kód předmětu MRS/GASIE
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný, Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Šafaříková Simona, Mgr. Ph.D.
  • Medová Nikola, Mgr. PhD.
Obsah předmětu
1. Rozvoj Asie - stav a dynamika 2. Přehled příležitostí a ohrožení pro rozvoj v různých asijských regionech 3. Infrastruktura jako příležitost k rozvoji 4. Čína jako aktér rozvoje v Asii 5. Nerostné suroviny a pozice vzhledem k mezinárodním aktérům - Střední Asie 6. Migrace, pracovní migrace, etnicita - JV Asie (Filipíny, Indonésie, Laos) 7. Různé národní přístupy k rozvoji - J Asie (Bhútán, Indie, Bangladéš) 8. Rozvoj Blízkého východu - stav a dynamika 9. Příležitosti a ohrožení pro rozvoj v oblasti BV 10. Kultura a rozvoj - literární a hudební tvorba na BV 11. Blízký východ a západ - role západních mocností ve vybraných státech BV 12. Nestabilita vybraných států BV 13. Budoucnost regionu, příležitosti pro rozvoj

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Cílem předmětu je zprostředkovat studentům pohled na úroveň rozvoje asijského kontinentu včetně Blízkého východu. Předmět zároveň analyzuje klíčové příležitosti a hrozby pro rozvoj různých regionů. V úvodu jsou studenti seznámeni s problematikou rozvoje regionů Asie, dále jsou analyzované vybrané interní a externí faktory rozvoje. Tyto faktory (tedy příležitosti a hrozby) jsou vždy zpracovány na případové studii konkrétního geografického regionu Asie či jejich konkrétních států. Ve stejné struktuře je v druhé polovině semestru přiblížen region Blízkého východu.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
písemná zkouška, aktivní účast ve výuce
Doporučená literatura
  • Caroll, T., Hameiri, S., Jones, L. (2020). The Political Economy of Southeast Asia: Politics and Uneven Development under Hyperglobalisation. Cham, Palgrave MacMillan.
  • Černý, K. (2017). Instability in the Middle East: structural changes and uneven modernisation 1950-2015. Prague, Karolinum Press.
  • Nayyar, D. (2019). Resurgent Asia: Diversity in Development (WIDER Studies in Development Economics). Oxford, OUP Oxford.
  • Pomfret, R. (2021). The Central Asian Economies in the Twenty-First Century: Paving a New Silk Road. The Central Asian Economies in the Twenty-First Century: Paving a New Silk Road.
  • Slater, D. and Wong, J. (2022). From Development to Democracy: The Transformations of Modern Asia. Oxford, Princeton University Press.
  • Taghizadeh-Hesary, F., Panthamit, N., Yoshino, N. (2021). Poverty Reduction for Inclusive Sustainable Growth in Developing Asia (Economics, Law, and Institutions in Asia Pacific). Singapore, Springer.
  • Wilson, R. (2021). Economic Development in the Middle East. New York and London, Routledge.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Globální udržitelný rozvoj - specializace Tranzice k udržitelnosti (2024) Kategorie: Geografické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Globální udržitelný rozvoj - specializace Mezinárodní rozvoj (2024) Kategorie: Geografické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní