Vyučující
|
-
Pechanec Vilém, prof. RNDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Cílem předmětu je seznámit studenty s metodami a způsoby publikování a sdílení geodat a příslušných analytických funkcí v režimu online s využitím sítě internet. Předmět se postupně věnuje online řešení, mobilnímu řešení, webovým službám a senzorovým systémům V první části se pozornost věnuje architektuře a provozu mapových a GIS serverů na příkladu mapserveru Minesotské univerzity, Geoserveru a ArcGIS Serveru. V rámci předmětu se posluchači seznámí se správou, konfigurací a použitím jednotlivých technologií z pohledu správce i uživatele GIS služeb. Studenti se seznamují s webovými službami a standardy podle definice OpenGIS konsorcia. Následujícími oblastmi je problematika mobilního GIS - jeho specifika a architektura. Na něj navazuje třetí část - technologie pro InDoor navigaci a LBS služby. Výklad se zaměřuje na základní rozbor těchto technologií. Diskutují se standardy pro přenos, uložení a filtrování dat a možností integrace s GIT. Studenti se naučí publikovat mapy, nástroje a modely a naučí se používat služby GIS prostřednictvím webových aplikací a cloud-řešení. Na něj navazuje třetí část základní koncept senzorového webu. Výklad se zaměřuje na základní rozbor těchto technologií využitelných pro monitorování prostorových jevů. Diskutují se standardy pro přenos, uložení a filtrování dat a možností integrace s GIT. L1-přednáška:Síťové prostředí a GIS L2-přednáška:Internet GIS L3-přednáška:Map server - princip,složky, správa a konfigurace L4-přednáška:GIS server - princip,složky, správa a konfigurace L5-přednáška:Webové služby a SOA - architektura, jazyky, protokoly, zabezpečení, SOAP, REST L1-přednáška:Webové služby mapové a datové - definice, implementace; optimalizace a kešování L1-přednáška:Webové služby procesní a IPI - definice, standardizace, konfigurace, implementace; orchestrace L1-přednáška:Datová infrastruktura SDI L1-přednáška:Mobilní GIS - technologická specifika, metody zjišťování polohy, využití L1-přednáška:InDoor GIS & Location Based Services L12-přednáška: Senzorové sítě L13-přednáška: Koncept SWE
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace
- Účast na výuce
- 6 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je seznámit studenty s metodami a způsoby publikování a sdílení geodat a příslušných analytických funkcí v režimu online s využitím sítě internet. Předmět se postupně věnuje online řešení, mobilnímu řešení, webovým službám a senzorovým systémům V první části se pozornost věnuje architektuře a provozu mapových a GIS serverů na příkladu mapserveru Minesotské univerzity, Geoserveru a ArcGIS Serveru. V rámci předmětu se posluchači seznámí se správou, konfigurací a použitím jednotlivých technologií z pohledu správce i uživatele GIS služeb. Studenti se seznamují s webovými službami a standardy podle definice OpenGIS konsorcia. Následujícími oblastmi je problematika mobilního GIS - jeho specifika a architektura. Na něj navazuje třetí část - technologie pro InDoor navigaci a LBS služby. Výklad se zaměřuje na základní rozbor těchto technologií. Diskutují se standardy pro přenos, uložení a filtrování dat a možností integrace s GIT. Studenti se naučí publikovat mapy, nástroje a modely a naučí se používat služby GIS prostřednictvím webových aplikací a cloud-řešení. Na něj navazuje třetí část základní koncept senzorového webu. Výklad se zaměřuje na základní rozbor těchto technologií využitelných pro monitorování prostorových jevů. Diskutují se standardy pro přenos, uložení a filtrování dat a možností integrace s GIT.
Předmět zaměřený na získání znalostí. Definovat hlavní pojmy, popsat hlavní přístupy, prokázat teoretické znalosti pro řešení modelových problémů.
|
Předpoklady
|
Rutiní práce s GIT a IT na úrovni bakalářského stupně studia. Teoretická a praktická znalosti principů tvorby a správy WWW. Úspěšně absolvováný předmět KGI/GEOTE.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška, Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce), Seminární práce
Znalost témat v rámci náplně předmětu.
|
Doporučená literatura
|
-
Bossomaier, T. (2015). Online GIS and Spatial Metadata, 2nd ed.. Taylor & Francis Books Ltd.
-
Fu, P., Sun, J. (2011). WebGIS. Principles and applications. Redlands, ESRI Press.
-
Gartner G., Cartwright W., Peterson M.P. (eds). (2007). Location Based Services and TeleCartograph. Lecture Notes in Geoinformation and Cartography. Springer, Berlin, Heidelberg.
-
KRESSE, Wolfgang a Kian FADAIE. (2004). ISO Standards for Geographic Information. Germany: Springer-Verlag Berlin Heidelberg.
-
Longley, Paul et al. (2016). Geografické informace: systémy a věda. 1. české vydání.. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.
-
MURTHY, C. (2004). Ad hoc wireless networks: architectures and protocols. Upper Saddle River NJ: Prentice-Hall.
-
Nétek R., Burian T. (2018). Free and open source v geoinformatice.. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.
-
Peng Z-R., Tsou M-H. (2003). Internet GIS : distributed geographic information services for the Internet and wireless networks.. Hoboken, Wiley and Sons.
|