Vyučující
|
-
Pechanec Vilém, prof. RNDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Cílem předmětu je seznámit studenty s možnými aplikacemi geoinformačních technologií v environmentálních aplikací. Svou skladbou kopíruje soudobý koncept studia ekosystémových služeb, kde se prolínají znalosti geoekologie a geoinformatiky s jejími analytickými přístupy. V úvodní části se pozornost věnuje enviromentálním datovým sadám - jejich. Posluchači se seznamují s existencí a dostupnosti environmentálních dat, jejich garantech, formě, způsobu uložení a distribuce. Navazuje rozbor informací v datech obsažených a jejich možné interpretace a klasifikace z pohledu geoinformatiky. V analytické části přibližuje klasické i moderní přístupy v mapování a analýze změn krajinné struktury s využitím geoinformačních technologií. Studenti se postupně seznamují s používanými metodami a přístupy k analýze krajiny. Poté se zaměřuje na lesní a zemědělské hospodářství v ČR. Představuje základní principy hospodaření s důrazem na úkony, které jsou vhodné pro řešení geoinformačními technologiemi. Přibližuje GI technologie využívané v péči o ZPF a LPF. Kromě rozboru používaných metod se diskutují úskalí a přínosy nasazení GIT v daných procesech. Obsah: 1. Role GIT v environmentálních úlohách 2. Jednotný informační systém ŽP, Registry a informační systémy ŽP 3. Datové zdroje pro environmentální modely (IASC-LPIS, lesnická data OPRL, LHP/O, NIL, mapování krajiny) 4. Analýza využití a stability krajiny 5. Analýza struktury krajiny 6. Analýza biodiverzity pomocí GIT 7. Analýza ekosystémových služeb krajiny 8. Modelování vodoretenční funkce krajiny 9. Modelování erozně-sedimentačních procesů 10. Modelování vývoje a dynamiky vybraných složek krajiny (predikční modely landcover/landuse, růstové modely) 11. Precizní hospodaření v lesní a zemědělské výrobě
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
- Účast na výuce
- 4 hodiny za semestr
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je seznámit studenty s možnými aplikacemi geoinformačních technologií v environmentálních aplikací. Svou skladbou kopíruje soudobý koncept studia ekosystémových služeb, kde se prolínají znalosti geoekologie a geoinformatiky s jejími analytickými přístupy. V úvodní části se pozornost věnuje enviromentálním datovým sadám - jejich. Posluchači se seznamují s existencí a dostupnosti environmentálních dat, jejich garantech, formě, způsobu uložení a distribuce. Navazuje rozbor informací v datech obsažených a jejich možné interpretace a klasifikace z pohledu geoinformatiky. V analytické části přibližuje klasické i moderní přístupy v mapování a analýze změn krajinné struktury s využitím geoinformačních technologií. Studenti se postupně seznamují s používanými metodami a přístupy k analýze krajiny. Poté se zaměřuje na lesní a zemědělské hospodářství v ČR. Představuje základní principy hospodaření s důrazem na úkony, které jsou vhodné pro řešení geoinformačními technologiemi. Přibližuje GI technologie využívané v péči o ZPF a LPF. Kromě rozboru používaných metod se diskutují úskalí a přínosy nasazení GIT v daných procesech.
Předmět zaměřený na získání znalostí. Definovat hlavní pojmy, popsat hlavní přístupy, prokázat teoretické znalosti pro řešení modelových problémů.
|
Předpoklady
|
Dobrá znalost GIT na úrovni bakalářského stupně studia. Základní orientace v lesnictví, zemědělství a ochraně přírody v ČR.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška, Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce)
Znalost témat v rámci náplně předmětu (zkouška).
|
Doporučená literatura
|
-
Awange, J.L., Kiema, J.B.K. (2013). Environmental Geoinformatics. Monitoring and Management.. Springer-Verlag Berlin Heidelberg.
-
Cudlín, P., Pechanec, V., Cudlín, O., Štěrbová, L., Purkyt, J. (2017). The Projection of Global and Regional Climate Change Models into Selected Ecosystem Functions and Services (Case Study Czech Republic) in Laura Westra et al. (Eds): The Role of Integrity in the Governance of the Commons.. Springer International Publishing AG.
-
Koomen, E., Borsboom-van Beurden, J. (2011). Land-Use Modelling in Planning Practice. Springer Netherlands.
-
Moilanen, A., Wilson, K.A., Possingham, H. (2009). Spatial Conservation Prioritization. Quantitative Methods and Computational Tools. Oxford Univ. Press.
-
Pechanec, V. (2006). Nástroje podpory rozhodování v GIS. Olomouc. 80-244-1553-4 .
-
Pechanec, V., Mráz, A., Benc, A., Macků, K., Cudlín, P. (2017). Prediction of landuse development under influence of climate change. In: Ivan I., Horák, J., Inspektor, T. (Eds.) Dynamics in Giscience. Lecture Notes in Geoinformation and Cartography.. Cham, Springer International Publishing AG.
-
Shekhar, S., Xiong, H., Zhou, X. (Eds.). (2017). Encyclopedia of GIS, 2. vydání. Springer.
-
Skidmore, A. (2002). Environmental modellings with GIS and remote sensing. Taylor and Francis, 268 s.
|