Předmět: Exkurze z geoinformatiky

» Seznam fakult » PRF » KGI
Název předmětu Exkurze z geoinformatiky
Kód předmětu KGI/EXKU
Organizační forma výuky Exkurze
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Nétek Rostislav, RNDr. Ph.D.
  • Popelka Stanislav, RNDr. Ph.D.
  • Burian Jaroslav, doc. RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Třídenní exkurze je obsahově zaměřena na seznámení s aplikacemi geoinformačních technologií na jiných vysokých školách, vědecko-výzkumných pracovištích, veřejné správě i v komerčních firmách v ČR. Každoročně jsou pro studenty vybírány ty subjekty, které mají buď významnou úlohu v současném dění v oboru nebo jsou vhodné z hlediska zvolených témat bakalářských prací. K nejnavštěvovanějším subjektům patří VGHMÚř Dobruška, Zeměměřický úřad Praha, Česká geologická služba, ARCDATA Praha, GEODIS Brno, Hydrosoft Veleslavín, CEDA, GEPRO, ZČU v Plzni a další. Studenti plní dva úkoly. Nejprve chystají stručné představení navštěvovaných subjektů (přehledně na A4), pak zpracovávají stručnou zprávu na zadané téma (3 000 znaků) o navštívených subjektech. Tématy jsou například Trendy a záměry, Organizační struktura (partneři, počet zaměstnanců, vznik, kapitál, vlastník, člen skupiny atd.), Spolupráce se školami (ZŠ, SŠ, VŠ, praxe, data, výzkum atd.), Hlavní aplikační oblasti (příklady nasazení), Hardware, software a odborné složení personálu.

Studijní aktivity a metody výuky
Pozorování
Výstupy z učení
Třídenní exkurze je obsahově zaměřena na seznámení s aplikacemi geoinformačních technologií na jiných vysokých školách, vědecko-výzkumných pracovištích, veřejní správě i v komerčních firmách v ČR.
Předmět zaměřený na získání schopnosti pochopení problému. Vysvětlit podstatu a interpretovat data, rozlišit a klasifikovat zadaný problém, předpovídat chování daných jevů.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Seminární práce

Znalost témat v rámci náplně předmětu (zápočet, zpracování referátu).
Doporučená literatura
  • Webové stránky a informační materiály navštívených organizací, škol a firem.
  • Burian, J. (2014). Geoinformatika v prostorovém plánování. Olomouc.
  • Longley, P. A., Goodchild, M. F., Maguire, D. J., Rhind, D. M. (2015). Geographic Information Systems and Science, 4th edition. London: Wiley&Sons.
  • Shekhar, S., Xiong, H., Zhou, X. (Eds.). (2017). Encyclopedia of GIS, 2. vydání. Springer.
  • Tuček, J. (1998). Geografické informační systémy : principy a praxe. Praha: Computer Press.
  • Voženílek, V. (2001). Geografické informační systémy I - pojetí, historie, základní komponenty. Olomouc: Vydavatelství UP.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Geoinformatika a kartografie (2020) Kategorie: Geografické obory 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Geoinformatika a kartografie (2020) Kategorie: Geografické obory 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní