Předmět: Geomorfologie

» Seznam fakult » PRF » KGG
Název předmětu Geomorfologie
Kód předmětu KGG/GEOM
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Erlebach Martin, Mgr. Ph.D.
  • Smolová Irena, doc. RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
V průběhu kurzu budou předneseny základní poznatky z dílčích geomorfologických disciplín, jako je např.: strukturní a dynamická geomorfologie, fluviální geomorfologie, glaciologie a periglaciální geomorfologie, antropogenní geomorfologie. Na příkladech skupin geomorfologických tvarů budou popsány dílčí geomorfologické procesy, a to v následujících tematických okruzích: 1) Geomorfologie v systému věd, vývoj geomorfologických názorů a přístupů. 2) Základní geomorfologická terminologie a principy. 3) Globální tektonika a teorie kontinentálního driftu. 4) Endogenní pochody a tvary, plutonismus, vulkanismus. 5) Strukturní a tektonický reliéf, morfotektonika 6) Eroze a zvětrávání reliéfu, akumulace. Erozně-denudační reliéf. 7) Krasová geomorfologie, karsologie. 8) Svahové procesy a dynamika svahů. 9) Glaciální modelace reliéfu. 10) Periglaciální tvary a procesy. 11) Fluviální a eolická geomorfologie. 12) Antropogenní ovlivnění reliéfu a geomorfologických procesů. 13) Morfometrická analýza reliéfu (v prostředí GIS) a principy geomorfologického mapování. 14) Geomorfologie místního regionu a jeho geodiverzita.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Kurz studentům představí základní poznatky v oboru geomorfologie. Předmět studentům poskytne teoretické, metodologické i aplikační znalosti dílčích geomorfologických disciplín. Důraz bude kladen na pochopení základních geomorfologických procesů, které se podílejí na utváření georeliéfu a na jeho dynamice. Po absolvování kurzu by měl student rozpoznat a popsat jednotlivé geomorfologické tvary a měl by být schopen určit procesy, které se na jejich genezi podílejí. V průběhu kurzu se student rovněž seznámí se základními geomorfologickými přístupy a metodami geomorfologického výzkumu.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Požadavky k zápočtu: vypracování seminárních prací dle zadaných témat a jejich prezentace, práce s odborným textem, testy v průběhu semestru. Požadavky ke zkoušce: znalost základních poznatků v rozsahu stanoveném obsahem předmětu.
Doporučená literatura
  • Allen, P. A. (1997). Earth surface processes. Oxford: Blackwell..
  • Benn, D. I., Evans, D. J. A. (2010). Glaciers and Glaciation. Hodder Education..
  • Holden, J. (2022). Physical Geography: the basics. New York, Routledge..
  • Horník, S. (1986). Fyzická geografie. Praha: Státní pedagogické nakladatelství..
  • Huggett, R. J. (2007). Fundamentals of Geomorphology. New York, Routledge..
  • Charlton, R. (2008). Fundamentals of Fluvial Geomorphology. New York, Routledge..
  • Smolová, I., Vítek, J. (2007). Základy geomorfologie: vybrané tvary reliéfu. Univerzita Palackého v Olomouci..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Environmentální rizika a klimatická změna (2021) Kategorie: Geografické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní