Vyučující
|
-
Jirmus René, Mgr.
-
Viktořík Milan, Mgr.
-
Erlebach Martin, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
V průběhu kurzu budou předneseny základní poznatky z dílčích disciplín fyzické geografie: hydrologie, meteorologie a klimatologie, geomorfologie, pedogeografie, biogeografie a geoekologie. Studenty seznámí s těmito okruhy problémů: definice, terminologie a metody výzkumu v uvedených disciplínách, základní procesy a pochody na zemském povrchu, v hydrosféře, biogeosféře a pedosféře. Pozornost bude věnována antropogennímu ovlivňování uvedených geosfér a jeho důsledkům. V rámci kurzu budou představena a diskutována následující témata: 1) Fyzická geografie v systému věd, základní principy a přístupy; zdroje informací a dat ve fyzické geografii. 2) Fyzickogeografické systémy a komplexy. Hierarchie ve fyzické geografii. 3) Energie planety Země, energetická bilance, sluneční energie. 4) Atmosféra a její všeobecná cirkulace, regionální klima a vybrané klimatické fenomény. 5) Struktura planety Země a globální tektonika. 6) Endogenní pochody, plutonismus, vulkanismus. 7) Georeliéf a jeho dynamika, morfostruktury pevnin a oceánů. 8) Eroze, zvětrávání, svahové pochody a půdotvorné procesy. 9) Půdy, pedologie a pedogeografie. 10) Hydrosféra a její význam, základy hydrologie a hydrografie. 11) Kryosféra a klimatická změna. 12) Krajina jako interakční prvek geosfér, krajinná syntéza, biodiverzita a geobiodiverzita. 13) Základní geoekologické principy, základy ochrany přírody a krajiny.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
- Příprava na zápočet
- 20 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 52 hodin za semestr
- Semestrální práce
- 20 hodin za semestr
- Příprava na zkoušku
- 90 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Předmět je zaměřen na problematiku základních složek fyzickogeografické sféry, dílčí geosystémy a interakce mezi nimi. V průběhu kurzu budou rovněž předneseny základní poznatky z dílčích disciplín fyzické geografie, které se studiem jednotlivých složek zabývají: hydrologie, klimatologie, geomorfologie, pedogeografie, biogeografie a geoekologie. Studenti budou seznámeni s těmito okruhy problémů: definice, terminologie, základní procesy a metody výzkumu v uvedených disciplínách a fyzickogeografických složkách. Pozornost bude rovněž věnována antropogennímu ovlivňování uvedených geosfér a jeho důsledkům.
Vybavit si základní termíny a koncepty užívané ve fyzické geografii a seznámit se se základními metofami ve fyzické geografii.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou, Ústní zkouška, Písemná zkouška, Seminární práce
Požadavky k zápočtu: seminární práce na téma "Komplexní fyzickogeografická charakteristika vybraného regionu se zaměřením na rizikové jevy" a její prezentace, 2 testy v průběhu semestru (minimální úspěšnost 50 %). Požadavky ke zkoušce: znalost základních poznatků v rozsahu stanoveném obsahem předmětu. Požadavky k zápočtu: vypracování seminárních prací a cvičení dle zadaných témat a jejich prezentace, práce s odborným textem, testy v průběhu semestru. Požadavky ke zkoušce: znalost základních poznatků v rozsahu stanoveném obsahem předmětu.
|
Doporučená literatura
|
-
Allen, P. A. (1997). Earth surface processes. Oxford: Blackwell.
-
Demek, J. (1988). Obecná geomorfologie. Praha: Academia.
-
Holden, J. ed. (2017). An Introduction to Physical Geography and the Environment. 4th edition. Harlow, Pearson..
-
Holden, J. (2022). Physical Geography: the basics. New York, Routledge..
-
Horník, S. (1986). Fyzická geografie. Praha: Státní pedagogické nakladatelství.
-
Huggett, R. J. (2007). Fundamentals of Geomorphology. New York, Routledge..
-
Strahler, A. H. (2011). Introducing physical geography. Hoboken, N.J: John Wiley and Sons.
-
Summerfield, M. A. (1991). Global Geomorphology.
|