Vyučující
|
-
Frantál Bohumil, RNDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Cílem předmětu je uvést studenty do problematiky a diskuze aktuálních otázek geografie energie, která se zabývá prostorovými vztahy, environmentálními aspekty a sociálními a ekonomickými souvislostmi produkce, distribuce a spotřeby energie jako základními determinanty všech lidských aktivit. Studenti budou v rámci seminářů a diskuzí vedeni ke kritickému pohledu na studovaná témata a k zaujetí vlastního stanoviska. Součástí předmětu bude prezentace případové studie vybraného regionálního konfliktu týkajícího se produkce či distribuce energie, kterou studenti připraví ve skupinách. Hlavní témata: 1. Geografie energií jako disciplína v systému věd, její vznik, vývoj, klíčové teoretické koncepty a osobnosti. 2. Historický vývoj produkce energie a jeho prostorové dopady. 3. Energetická udržitelnost a rozvoj obnovitelných zdrojů. 4. Prokletí přírodních zdrojů a environmentální nespravedlnost produkce a distribuce energie. 5. Sociální akceptace energetických projektů a konflikty o využití krajiny. 6. Energetické krajiny, percepce a estetika, energie jako turistická atrakce. 7. Zemědělství jako produkce energie - rozvoj obnovitelných zdrojů v kontextu multifunkčního zemědělství. 8. Hodnota energie a ekonomické hodnocení externalit její produkce.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Projekce (statická, dynamická)
- Semestrální práce
- 20 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 20 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 20 hodin za semestr
- Příprava na zápočet
- 30 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je uvést studenty do problematiky a diskuze aktuálních otázek geografie energie, která se zabývá prostorovými vztahy, environmentálními aspekty a sociálními a ekonomickými souvislostmi produkce, distribuce a spotřeby energie jako základními determinanty všech lidských aktivit.
Student po absolvování předmětu bude schopen diskuze o aktuálních otázkách a problémech geografie energie s důrazem na prostorové vazby, zohledňujíc environmentální a socioekonomické aspekty. Získané znalosti by měly umožnit studentům přijímat informovaná rozhodnutí o energii a pochopit, jak tato rozhodnutí mohou mít vliv na jejich osobní život a život širší společnosti.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta, Seminární práce
Znalosti v rozsahu přednášek a určené literatury.
|
Doporučená literatura
|
-
Cetkovský, S., Frantál, B., & Štekl, J. (2010). Větrná energie v České republice: hodnocení prostorových vztahů, environmentálních aspektů a socioekonomických souvislostí. Brno: Ústav geoniky AV ČR.
-
Němcová, P. (2010). Co přineslo využívání obnovitelných zdrojů energie českým obcím? Souhrnná zpráva o zkušenostech venkovských obcí vlastnících zařízení na produkci elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů energie. Brno: Trast pro ekonomiku a společnost.
-
Pasqualetti, M. J. (2011). The Geography of Energy and the Wealth of the World. Annals of the Association of American Geographers 101, 4, 971-980.
-
Smil, V. Fakta a mýty o energetice: jak vrátit debatu o energetice zpátky na zem. Ostrava: Moravskoslezský dřevařský klastr.
-
Solomon, B.D., Pasqualetti, M.J., Luchsinger, D.A. (2003). Energy Geography. In: Gaile, G. and Willmott, C. (eds.) Geography in America at the Dawn of the 21st Century. Oxford: Oxford University Press.
|