Předmět: Hodnocení vlivu na životní prostředí

» Seznam fakult » PRF » KGG
Název předmětu Hodnocení vlivu na životní prostředí
Kód předmětu KGG/EIA
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Pavelková Renata, RNDr. Ph.D.
  • Peterková Lucie, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Základem předmětu je seznámení studentů s legislativním procesem posuzování vlivů na životní prostředí včetně odborných podkladů zpracovávaných v oblasti posuzování vlivů na životní prostředí. Důraz je kladen na příklady z praxe ve formě prezentace případových studií. Součástí předmětu je i praktická část, kdy student sám provádí posuzování vlivů staveb na životní prostředí na modelovém příkladu. Hlavní témata: 1. Legislativní proces posuzování vlivů na životní prostředí (včetně odborných podkladů zpracovávaných v oblasti posuzování vlivů na životní prostředí s problematikou zpracování oznámení stavebního záměru dle zákona č. 100/2001 Sb.). 2. Problematika emisí a rozptylových studií. 3. Problematika hluku a zpracování akustických studií. 4. Problematika vibrací. 5. Problematika krajinného rázu. 6. Obecné povolování staveb během přípravy stavebního záměru. 7. Problematika migrační prostupnosti.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Základem předmětu je seznámení studentů s legislativním procesem posuzování vlivů na životní prostředí včetně odborných podkladů zpracovávaných v oblasti posuzování vlivů na životní prostředí. Součástí předmětu je i praktická část, kdy student sám provádí posuzování vlivů staveb na životní prostředí na modelovém příkladu.
Student získá odborný základ a praktické zkušenosti v oblasti posuzování vlivů staveb na životní prostředí, vč. legislativního ukotvení této problematiky. Na konci předmětu je student sám schopen provést základní analýzu hodnocení vlivu konkrétního záměru na životní prostředí.
Předpoklady
Znalosti v rozsahu povinných předmětů studia předcházejících ve studijním plánu tomuto předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta, Seminární práce

Student zpracovává celosemestrální práce, kdy se student stává sám hodnotitelem a zpracovává tzv. oznámení záměru dle zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí vybraného hypotetického záměru. Studenti v tomto případě pracují ve skupinách po 2 - 3. Na konci semestru student svoje posouzení obhájí v simulovaném veřejném projednání. Dále student během semestru zpracovává dílčí úkoly zaměřené vždy na danou probíranou problematiku ? např. výpočet emisí z dopravy, vyhledává v informačním systému EIA dokumentace a související doklady, seznámí se z fungováním přístroje na měření hluku atd.
Doporučená literatura
  • Rukověť oznamovatele, MŽP 2004.
  • zákon č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí.
  • zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny.
  • Zpravodaj EIA, SEA, IPPC. MŽP.
  • Dusík ? Kouba. (1994). EIA: Principy posuzování vlivů na životní prostředí. Praha.
  • Mareček. (2000). Posuzování vlivů na životní prostředí.. Ústí nad Labem.
  • Říha, J. (1995). Hodnocení vlivu investic na životní prostředí: vícekriteriální analýza a EIA.. Academia, Praha.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Geografie a regionální rozvoj (2020) Kategorie: Geografické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní