Předmět: Aktuální témata fyzické a environmentální geografie ve výuce

» Seznam fakult » PRF » KGG
Název předmětu Aktuální témata fyzické a environmentální geografie ve výuce
Kód předmětu KGG/ATFE
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jirmus René, Mgr.
  • Erlebach Martin, Mgr. Ph.D.
  • Smolová Irena, doc. RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
V průběhu kurzu budou předneseny aktuální poznatky z dílčích disciplín fyzické a environmentální geografie, a to v kontextu současných nejvýznamnějších prostorových témat jako je např.: klimatická změna a její projevy v přírodním i urbánním prostoru; antropogenní ovlivnění ekosystémů; sledování vývoje krajinných změn a hodnocení funkcí krajiny; koncept zelené (a modré) infrastruktury; ekosystému služby a benefity; ochrana přírodních zdrojů; udržitelnost, limity a únosná kapacita; riziko sucha, požárů a povodní; využití GIS a UAV ve fyzicko-geografickém výzkumu atd.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Kurz studentům představí aktuální výzkumná témata a výzkumné směry ve fyzické a environmentální geografii. Prostřednictvím aktuálních studií v rámci české i světové geografie (ale i dalších vědních oborů, které geografické metody využívají) budou kromě jejich výsledků prezentovány základy aplikovaných metod a postupů, hlavní geografické přístupy a způsoby zpracování a vizualizace prostorových dat. Důraz bude kladen mj. na praktické využití výsledků fyzicko-geografického a environmentálně-geografického výzkumu (územní plánování a rozvoj, výzkumně-managementové dotační programy, management území, ochrana přírody a krajiny atd.).

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Požadavky k zápočtu: vypracování individuálních a skupinových seminárních prací zaměřených na aplikaci základních fyzicko-geografických a environmentálně-geogafických metod a postupů a na práci se zdroji a vlastní prezentaci. Požadavky ke zkoušce: znalost základních poznatků v rozsahu stanoveném obsahem předmětu.
Doporučená literatura
  • A dále odborné a populárně-naučné časopisy a periodika. např. databáze WoS, SCOPUS, aj..
  • Filho, W. L., Barbir, J., Preziosi, R. Handbook of Climate Change and Biodiversity. Springer, 2019..
  • Fleming, R. J. The Rise and Fall of the Carbon Dioxide Theory of Climate Change. Springer, 2020..
  • Maslin, M. Global Warming: A Very Short Introduction. Oxford, 2004..
  • Mathez, E. A., Smerdon, J. E. Climate Change: The Science of Global Warming and Our Energy Future, second edition. Columbia University Press, New York, 2018..
  • Michaels, P. J., Balling, R. C. Climate of Extremes: Global Warming Science They Don´t Want You to Know. Cato Institute, Washington, D. C., 2009..
  • Sanneh, E. S. Systems Thinking for Sustainable Development. Climate Change and the Environment. Springer, 2018..
  • Shaw, R., Pulhin, J. M., Pereira, J. J. (eds). Climate Change Adaptation and Disaster Risk Reduction: Issues and Challenges. Emerald Books, 2010..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Učitelství geografie pro střední školy maior (2019) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní