Předmět: Quaternary Geology

» Seznam fakult » PRF » KGE
Název předmětu Quaternary Geology
Kód předmětu KGE/XGK
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Moník Martin, Mgr. Ph.D.
  • Šimíček Daniel, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Kvartér je nejmladším obdobím vývoje Země a díky tomu je člověk v neustálé interakci s kvartérními horninami. Studenti se seznámí s jeho vymezením v rámci geologické historie Země a s vývojem názorů na toto období. Kvartér je dynamické období charakteristické výraznými klimatickými výkyvy. Součástí výuky bude přehled názorů na příčiny a intenzitu klimatických změn a využití těchto informaci k interpretaci klimatu v minulosti a predikci jeho vývoje v blízké budoucnosti. Značná část předmětu bude věnována detailnímu popisu kvartérních sedimentů a exogenních i endogenních procesů (včetně pedogeneze), které formovaly a formují krajinu ve světě i na našem území. V neposlední řadě bude věnována pozornost problematice absolutního a relativního datování kvartérních hornin a stratigrafického členění kvartéru.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
  • Účast na výuce - 28 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 12 hodin za semestr
Výstupy z učení
Kvartér, jeho vymezení a postavení v geologickém vývoji Země. Charakteristika éry - chronostratigrafická, biostratigrafická a magnetostratigrafická klasifikace. Příčiny globálního celosvětového ochlazení klimatu a jeho důsledky. Kvartérní glaciální a interglaciální cyklus a jeho vliv na erozně-denudační a zvětrávací procesy. Geologický vývoj a procesy na území České republiky v kvartéru (pedogeneze, eolická činnost, fluviální činnost, vliv mrazu a ledovců, periglaciální procesy, jeskynní sedimenty, travertiny, mladé tektonické pohyby. Kvartér světa. Člověk a příroda v kvartéru.
Studenti by měli být schopni: - vysvětlit význam a pozici kvartéru v geologickém vývoji Země - definovat principy jeho chronostratigrafického, biostratigrafického a magnetostratigrafického členění. - vysvětlit příčiny globálního celosvětového ochlazení a jeho následky - charakterizovat kvartérní glaciální a interglaciální cyklus a jeho vliv na erozně-denudační a zvětrávací procesy - popsat geologický vývoj a procesy na území České republiky v kvartéru (pedogeneze, eolická činnost, fluviální činnost, vliv mrazu a ledovců, periglaciální procesy, jeskynní sedimenty, travertiny, mladé tektonické pohyby) charakterizovat vztah člověka a přírody v kvartéru.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

písemná zkouška; prezentace referátu na zvolené téma související s kvartérní geologií
Doporučená literatura
  • Bradley R. S. (2015). Paleoclimatology: Reconstructing Climates of the Quaternary. 3rd Edition. Academic Press, London.
  • Ehlers J., Gibbard P. L. (1996). Quaternary and Glacial geology. John Wiley & Sons Inc., New York.
  • Foster Flint R. (1971). Glacial and Quaternary geology. John Wiley & Sons Inc., New York.
  • Gale S. J., Hoare P. G. (2011). Quaternary sediments: Petrographic Methods for the Study of Unlithified Rocks 2nd ed.. Blackburn Press, Caldwell, New Jersey.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr