Vyučující
|
-
Lehotský Tomáš, RNDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Anotace: Cílem přednášek je seznámit studenty s problematikou paleoekologie ve srovnání s ekologií "recentní" a metodami paleoekologického výzkumu. Přehled probírané látky: 1. Definice a základní principy paleoekologie. Systémy organismů a jejich prostředí. Biosystémy. Ekologická nika. 2. Prostředí. Ekologické faktory. Tolerance a ekologická valence. Abiotické ekologické faktory (substrát, světlo, teplota, vlhkost vzduchu a srážky, tlak, obsah kyslíku, obsah oxidu uhličitého, hustota a viskozita vody, zakalení vody, proudění a turbulence prostředí, salinita). 3. Vzájemné vztahy organismů. Interspecifické vztahy. Chemické interakce mezi organismy. Potrava. Přizpůsobení se organismů prostředí. 4. Stopy po životní činnosti organismů. 5. Populace. Rozmístění jedinců v populaci. Hustota populace. Natalita. Mortalita. Migrace. Složení populace. Kolísání početnosti. 6. Biocenózy. Tafonomie. Vlastnosti biocenóz. Sukcese a klimax. Stabilita biocenóz. Biocenotické principy. Trofická struktura společenstev. 7. Ekosystémy. Struktura a funkce. Tok energie. Biogeochemické cykly. 8. Paleoekologické rekonstrukce životního prostředí. Sedimenty a sedimentární textury. Vliv organismů na sedimentaci. Geochemické charakteristiky sedimentů. Příklady typů sedimentárních prostředí. 9. Metody paleoekologického výzkumu.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení
- Účast na výuce
- 24 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 12 hodin za semestr
- Příprava na zkoušku
- 24 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Cílem přednášek je seznámit studenty s problematikou paleoekologie a metodami paleoekologického výzkumu. V jednotlivých blocích budou probrány principy paleoekologie, interakce živé a neživé složky prostredí, adaptace organismu, studium stop fosilních organismu a jejich interpretace, populace a biocenózy, ekosystémy a paleoekologické rekonstrukce. Důraz bude kladen na tafonomii, trofické vztahy v geologické minulosti a paleoekologii vybraných sedimentárních celků ČR.
Studenti by měli být schopni: - definovat základní principy paleoekologie, systémy organismů a jejich prostředí - vysvětlit termíny biosystém, ekologická nika, biotické a abiotické ekologické faktory, tolerance a ekologická valence - popsat typy vzájemných vztahů organismů a chemické interakce mezi organismy - definovat pojem biocenóza, typy a vlastnosti biocenóz, biogeochemický cyklus - popsat trofickou strukturu společenstev, postup paleoekologické rekonstrukce životního prostředí.
|
Předpoklady
|
Znalost systematické a obecné paleontologie.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška
Kolokvium: znalost paleoekologických pojmů, rekonstrukce paleoprostředí a jejich limitujících faktorů. Odborná diskuse podmínkou!!!
|
Doporučená literatura
|
-
Allmon, W. - Bottier, D., J. (2001). Evolutionary Paleoecology: The Ecological Context of Macroevolutionary Change. Columbia University Press.
-
Behrensmeyer, A., K. - DiMichele, W., A. - Potts, R. - Sues, H., D. (1992). Terrestrial Ecosystems Through Time: Evolutionary Paleoecology of Terrestrial Plants and Animals. Chicago.
-
Boucot, J., A. (1981). Principles of Benthic Marine Paleoecology. New York.
-
Brenchley, R., J. - Harper, D., A., T. (1997). Palaeoecology: Ecosystems, Environments, and Evolution. London.
-
Dodd, J., R. - Stanton Jr., R., J. (1990). Paleoecology: Concepts and Applications. New York.
-
Dodd, J., R. - Stanton, R., J. (1990). Paleoecology: Concepts and Applications. Wiley-Interscience; 2 edition, 528pp.
-
Hladilová, Š. ed. (1997). Dynamika vztahů marinního a kontinentálního prostředí. Sborník příspěvků. PřF UJEP, Brno.
-
Musil, R. ed. (1984). Paleoekologie. Sborník z konference. PřF UJEP BRNO.
-
Odum, E. (1977). Základy ekologie. Academia, Praha.
-
Pokorný, V. et al. (1992). Úvod do všeobecné paleontologie. Univerzita Karlova v Praze.
|