Vyučující
|
-
Sedláček Jan, doc. Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Základní koncept environmentální geologie, člověk jako činitel geologických změn. Uzavřenost systému Země, koncept motýlího efektu. 2. Dopady přirozených geologických procesů na životní prostředí (vulkanismus, zemětřesení, sesuvy, tsunami, záplavy). Geologické procesy člověkem vyvolané (desertifikace, sesuvy, propadání, vysychání jezer). 3. Zemské systémy a cykly hlavních biogenních prvků (C, O, N, S, P), příklady cyklů vybraných stopových prvků (Pb, As, Be, Sn). 4. Geologický cyklus vody, hydrosféra. Atmosféra, klimatické změny, antropogenní ovlivnění atmosféry. 5. Využití a stav přírodních zdrojů. Absolutní a relativní udržitelnost přírodních zdrojů. Odhady vyčerpanosti jednotlivých prvků (?peak metals?). Vliv těžby nerostných surovin na ŽP. 6. Půda jako zdroj, degradace půd kontaminací, zasolením, erozí. 7. Neobnovitelné zdroje energie, dopady těžby fosilních paliv na ŽP. Dopady spalování fosilních paliv, pevné odpady, vliv na atmosféru. Problematika kyselých dešťů, odlesňování, koncept kritické zóny. 8. Jaderná energetika, zdroje jaderných surovin, ekonomické a environmentální aspekty využívání energie jádra, radioaktivní odpady a jejich likvidace. 9. Přehled obnovitelných zdrojů energie, ekonomické a environmentální aspekty využívání obnovitelných zdrojů. Odpady jako zdroje energie. 10. Nakládání s odpady a znečišťování ŽP. Recyklace jako jediná možnost přežití lidstva Zneškodňování odpadů jako proces vedoucí ke vzniku druhotných surovin. Zneškodňování nebezpečných odpadů. Nakládání s tekutými odpady. 11. Odpady a geologické prostředí. Odpady z těžební činnosti. Rozptylování (dispersal); zapravování odpadů do půdy. Ukládání odpadů. Využití geologických procesů při zneškodňování odpadů - koncentrování, neutralizace, vytváření geochemických bariér. 12. Zvětrávání jako zdroj surovin i proces vedoucí k degradaci ŽP a degradaci kulturního dědictví.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení
|
Výstupy z učení
|
Cílem přednášky je aplikace všeobecných principů geologických disciplin v oblasti řešení problémů životního prostředí.
Studenti by měli být schopni: - vysvětlit významnost role minerálů v životním prostředí, - popsat vznik a transformaci minerálů v procesech supergeneze a technogeneze - charakterizovat dopady minerálů na životní aktivity člověka a mikroorganismů. - identifikovat pozitivní aspekty využívání minerálů v průmyslu, zemědělství a v domácnostech - popsat využívání jejich sorpčních a iontovýměnných vlastností při ochraně životního prostředí - diskutovat negativní dopady těžby a zpracování minerálů - vysvětlit roli mineralogie při zpracování a likvidaci odpadů (se zvláštním důrazem na radioaktivní odpady) a při ochraně kulturního dědictví.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška
znalost přednášené problematiky
|
Doporučená literatura
|
-
Bobrowsky, P. T. (2005). Geoenvironmental mapping: methods, theory and practice. Leiden: A.A. Balkema Publishers.
-
Craig, J. R., Vaughan, D. J., & Skinner, B. J. (2011). Earth resources and the environment. Upper Saddle River, N.J: Pearson Prentice Hall.
-
Ďurica, D., Holý, M., & Suk, M. (2008). Člověk jako geologický činitel. Brno: Moravské zemské muzeum.
-
Ďurica, D., Suk, M., & Ciprys, V. (2010). Energetické zdroje včera, dnes a zítra. Brno: Moravské zemské muzeum.
-
Fečko, P., Čablík, V. (eds.). (2005). Možnosti zpracování odpadů po důlní a metalurgické činnosti. 262 s. VŠB - Technická univerzita Ostrava.
-
Gruško, J., M. (1992). Handbook of Dangerous Properties of Inorganic And Organic Substances in Industrial Wastes. 352 s. Vyd. CRC.
-
Holland, H., D. - Turkenian, K., K. (execut. eds.). (2005). Treatise on Geochemistry, Vol. 1-10. Elsevier.
-
Marfunin, A., S. (1998). Advanced Mineralogy: Volume 3: Mineral Matter in Space, Mantle, Ocean Floor, Biosphere, Environmental Management, and Jewelry. 444 s. Springer.
-
Paquet, H. - Clauer, N. (eds.). (1997). Soils and Sediments. In: Mineralogy and Geochemistry. Springer Verlag, Berlin.
-
Sittig, M. (1980). Metal and Inorganic Waste Reclaiming Encyclopedia (Pollution Technology Review). 591 s. Noyes Pubns.
|