Předmět: Úvod do obecné teorie relativity

» Seznam fakult » PRF » KEF
Název předmětu Úvod do obecné teorie relativity
Kód předmětu KEF/UOTR
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Richterek Lukáš, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Stručná charakteristika Cílem přednášky je podat rámcový přehled základních myšlenek a principů obecné teorie relativity (OTR), která představuje jednu z fundamentálních součástí fyziky 20. století. Výklad se dotkne nejnutnějších základů tenzorového počtu na varietách, v závěru bude věnována pozornost astrofyzikálním a především kosmologickým důsledkům OTR (vývoj hvězd a jeho konečná stadia, vybrané partie teorie černých děr, gravitačních vln, kosmologické modely). Tematické okruhy 1. Úvod. Teorie gravitace a její místo ve fyzikálním obrazu světa, historický vývoj názorů na gravitaci, prostor a čas, přehled hlavních východisek a předpovědí teorie relativity. 2. Výchozí principy OTR a jejich aplikace. Machův princip, princip ekvivalence a jeho různé formulace, Eötvösovy a Dickeovy experimenty, princip korespondence, princip kovariance, kovariantní zápis fyzikálních zákonů. 3. Tenzorová algebra a analýza. Pojem variety, křivky, nadplochy, transformace souřadnic, kovariantní a kontravariantní tenzory, tenzorová pole, konexe, kovariantní derivace, popis zakřivení prostoročasu, geodetické čáry, Riemannův tenzor a jeho fyzikální význam, metrika, Ricciho, Einsteinův a Weylův tenzor, Bianchiho identity. 4. Einsteinovy rovnice gravitačního pole. Tenzor energie hybnosti a zákony zachování, motivace a směr odvození E. rovnic, otázka kosmologické konstanty, newtonovská limita, vlastnosti E. rovnic. 5. Nejdůležitější experimentální testy OTR. Schwarzschildovo řešení, precese perihelia Merkuru, ohyb světla v gravitačním poli, gravitační čočky, posun spektrálních čar v gravitačním poli, zpožďování signálů. 6. Relativistická astrofyzika. Relativistické modely hvězd, závěrečné etapy hvězdného vývoje, pohyb částic a šíření světla v poli nerotující černé díry, některé astrofyzikálně význačné vlastnosti černých děr, vznik a detekce gravitačních vln. 7. Přehled relativistické kosmologie. Základní observační údaje o vesmíru, Hubbleův vztah, reliktní záření, měření vzdáleností, homogenita a izotropie vesmíru, Friedmanovy modely, Robertsonova-Walkerova metrika, inflace a antropický princip (kvalitativní diskuse).

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
  • Účast na výuce - 13 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem přednášky je podat rámcový přehled základních myšlenek a principů obecné teorie relativity (OTR), která představuje jednu z fundamentálních součástí fyziky 20. století.
Předmět zaměřený na získání znalostí. Definovat hlavní pojmy, popsat hlavní přístupy, prokázat teoretické znalosti pro řešení modelových problémů.
Předpoklady
Znalosti na úrovni kurzu teoretické mechaniky a speciální teorie relativity.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Vypracování DCV, přednesení referátu na vybrané téma.
Doporučená literatura
  • d'Inverno Ray. (1992). Introducing Einstein's Relativity. Clarendon Press, Oxford.
  • Hartle, J.B. (2003). Gravity: An introduction to Einstein's general relativity. Addison Wesley, San Francisco.
  • Horský J., Novotný J., Štefaník M. (2001). Mechanika ve fyzice. Academia, Praha.
  • Lambourne R. (2010). Relativity, Gravitation and Cosmology. Cambridge.
  • Lightman A. P., Press W.H., Price R.H., Teukolsky S.A. (1975). Problem Book on Relativity and Gravitation. Princeton Univ. Press, Princeton, New Jersey.
  • Moore, T. (2013). A General Relativity Workbook. University Science Books, Mill Valley, California.
  • Schutz B.F. (1985). A First Course in General Relativity. Cambridge Univ. Press.
  • Ullmann V. (1986). Gravitace, černé díry a fyzika prostoročasu. ČAS Ostrava.
  • Weinberg S. (1972). Gravitation and Cosmology. John Wiley & Sons, New York.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Obecná fyzika a matematická fyzika (2019) Kategorie: Fyzikální obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní