Předmět: Difrakční a fluorescenční metody studia materiálů

» Seznam fakult » PRF » KEF
Název předmětu Difrakční a fluorescenční metody studia materiálů
Kód předmětu KEF/PGS5F
Organizační forma výuky Konzultace
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Vůjtek Milan, Mgr. Ph.D.
  • Mašláň Miroslav, prof. RNDr. CSc.
  • Procházka Vít, doc. Mgr. Ph.D.
  • Novák Petr, Mgr. Ph.D.
  • Pechoušek Jiří, doc. RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Rentgenová fluorescence (XRF) a její využití k charakterizaci prvkového složení materiálů. Srovnání EDXRF a WDXRF. Rentgenová fluorescence indukovaná částicemi (PIXE). Fotoelektronová spektroskopie (principy, instrumentace, aplikace). Rentgenová difrakce a její využití k charakterizaci struktury materiálů a látek. Neutronová difrakce, porovnání neutronové a rentgenové difrakce, zdroje neutronů, detekce neutronů. Difrakce elektronů. Detekce a generace rentgenového záření, elektronů a částic. Rentgenová tomografie. Součástí studia budou praktická měření ve výzkumných laboratořích Katedry experimentální fyziky. Nedílnou součástí předmětu jsou i následující specializované bloky: Detekce záření gama a RTG Detektory používané v jaderných experimentech. Princip, funkce detektorů ? záření a RTG. Aplikace detektorů v experimentech a dozimetrii, měření ve speciálních měřících podmínkách, detekční soustavy, různé typy geometrického uspořádání detekčních soustav. Zpracování signálu z detektorů. RTG strukturní analýza Určování fázového složení a struktury pomocí RTG práškové difrakce. Kinematická teorie difrakce, strukturní faktor, prostorové grupy, vyhasínání reflexí, párová distribuční funkce, fázový problém, typy difrakčních experimentů, fázová analýza, krystalografické databáze, Rietveldova analýza. Praktická měření na RTG práškové difrakci - ovládání difraktometru, příprava vzorku na měření, realizace in-situ experimentu v komůrce, práce s krystalografickou databází, vyhodnocení naměřených dat. Rozptylové experimenty ve fyzice Klasifikace rozptylových experimentů, elastický, neelastický rozptyl. Jednorozměrný rozptyl. Rozptyl v energetické doméně a v časové doméně. Příklady rozptylových experimentů: NMR, difrakce, neelastické rozptyly, Mössbauerova spektroskopie, absorpční spektroskopie.

Studijní aktivity a metody výuky
Laborování
Výstupy z učení
Rentgenová fluorescence (XRF) a její využití k charakterizaci prvkového složení materiálů. Srovnání EDXRF a WDXRF. Rentgenová fluorescence indukovaná částicemi (PIXE). Fotoelektronová spektroskopie (principy, instrumentace, aplikace). Rentgenová difrakce a její využití k charakterizaci struktury materiálů a látek. Neutronová difrakce, porovnání neutronové a rentgenové difrakce, zdroje neutronů, detekce neutronů. Difrakce elektronů. Detekce a generace rentgenového záření, elektronů a částic. Rentgenová tomografie. Součástí studia budou praktická měření ve výzkumných laboratořích Katedry experimentální fyziky.

Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

zkouška, laboratorní práce, prezentace
Doporučená literatura
  • H.R. Verma. (2007). Atomic and Nuclear Analytical Methods. Springer.
  • G. Will. Powder Diffraction, The Rietveld Method and the Two Stage Method. Springer.
  • J. Marek, Z. Trávníček. (2002). Monokrystalová rentgenová strukturní analýza. UP Olomouc.
  • J.C. Vickerman. (1997). Surface Analysis (The Principal Techniques). John Wiley&Sons.
  • V. Valvoda, M. Polcarová, P. Lukáč. (1992). Základy Strukturní analýzy. Karolinum Praha.
  • Vitalij Pecharsky and Peter Zavalij. (2005). Fundamentals of Powder Diffraction and Structural Characterization of Materials,. Springer.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr