Předmět: Metody klinické biochemie

» Seznam fakult » PRF » KEB
Název předmětu Metody klinické biochemie
Kód předmětu KEB/MKBCH
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Bělíček Jakub, Mgr.
  • Kopečná Martina, Mgr. Ph.D.
  • Gucký Tomáš, RNDr. Ph.D.
  • Kopečný David, Mgr. Ph.D.
  • Peřina Miroslav, Mgr.
Obsah předmětu
Úvod do předmětu, terminologie v klinické biochemii, vznik a postavení mezi ostatními vědními obory. Laboratorní techniky v klinické biochemii, automatizace a robotizace metod, analytické vlastnosti laboratorní metody, kontrola kvality laboratorního vyšetření, referenční hodnoty. Biologický materiál v klinické biochemii, odběr biologického materiálu, preanalytické vlivy na výsledek laboratorního vyšetření. Klinicko-biochemické vyšetření moči a jeho význam. Klinická biochemie bílkovin krevní plazmy. Nebílkovinné dusíkaté látky (močovina, kreatinin, kyselina močová, amoniak, aminokyseliny). Klinická enzymologie, stanovení aktivity enzymů. Metabolismus vody a minerální hospodářství, osmolalita. Metody stanovení vitamínů. Acidobazická rovnováha a její poruchy, krevní plyny. Metabolismus a stanovení hormonů. Metabolické bilance, anabolické a katabolické reakce organismu. Laboratorní vyšetření u diabetu. Laboratorní diagnostika akutního infarktu myokardu. Laboratorní ukazatele kostního metabolismu. Vyšetřování a sledování nutričního stavu. Klinicko-biochemické vyšetření trávícího ústrojí. Laboratorní zkoušky u onemocnění jater, hyperbilirubinémie. Funkční zkoušky ledvin, urolitiáza. Cytochemické vyšetření mozkomíšního moku, laboratorní vyšetření výpotku. Dědičné poruchy metabolismu. Laboratorní známky zhoubného tumoru. Laboratorní vyšetření v těhotenství.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Úvod do předmětu, terminologie v klinické biochemii, vznik a postavení mezi ostatními vědními obory. Laboratorní techniky v klinické biochemii.
Znát a vysvětlit: terminologii v klinické biochemii, vznik a postavení mezi ostatními vědními obory. Laboratorní techniky v klinické biochemii, automatizace a robotizace metod, analytické vlastnosti laboratorní metody, kontrola kvality laboratorního vyšetření, referenční hodnoty. Biologický materiál v klinické biochemii, odběr biologického materiálu, preanalytické vlivy na výsledek laboratorního vyšetření. Klinicko-biochemické vyšetření moči a jeho význam. Klinická biochemie bílkovin krevní plazmy. Nebílkovinné dusíkaté látky (močovina, kreatinin, kyselina močová, amoniak, aminokyseliny). Klinická enzymologie, stanovení aktivity enzymů. Metabolismus vody a minerální hospodářství, osmolalita. Metody stanovení vitamínů. Acidobazická rovnováha a její poruchy, krevní plyny. Metabolismus a stanovení hormonů. Metabolické bilance, anabolické a katabolické reakce organismu. Laboratorní vyšetření u diabetu. Laboratorní diagnostika akutního infarktu myokardu. Laboratorní ukazatele kostního metabolismu. Vyšetřování a sledování nutričního stavu. Klinicko-biochemické vyšetření trávícího ústrojí. Laboratorní zkoušky u onemocnění jater, hyperbilirubinémie. Funkční zkoušky ledvin, urolitiáza. Cytochemické vyšetření mozkomíšního moku, laboratorní vyšetření výpotku. Dědičné poruchy metabolismu. Laboratorní známky zhoubného tumoru. Laboratorní vyšetření v těhotenství.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou

80% úspěšnost u zkoušky
Doporučená literatura
  • Doležalová, V. (1995). Laboratorní technika v klinické biochemii a toxikologii. NCO NZO.
  • Ledvina, M. (1993). Biochemie pro studující lékařství. Praha, Karolinum.
  • Masopust, J. (1998). Klinická biochemie - požadování a hodnocení biochemických vyšetření, 1. a 2. díl. Praha - Karolinum, UK.
  • Racek, J. (2006). Klinická biochemie. Praha, Galén.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Experimentální biologie - specializace Experimentální biologie (2021) Kategorie: Biologické obory 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní