Předmět: Základy genetiky rostlin

» Seznam fakult » PRF » KBI
Název předmětu Základy genetiky rostlin
Kód předmětu KBI/ZGRA
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 4
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Křenek Pavel, Ing. Ph.D.
Obsah předmětu
1) Historie genetiky. 2) Úvod do molekulární biologie genu, struktura DNA, replikace, transkripce, translace, regulace genové exprese, mutace. DNA markery. 3) Cytogenetika, stavba rostlinné buňky, ultrastruktura a morfologie chromozómů, karyotyp, buněčný cyklus, cytokineze, karyokineze, mitóza, meióza, crossing-over, rekombinace, gametogeneze. 4) Mendlovy zákony, podvojné založení dědičnosti, intraalelické interakce, volná kombinovatelnost vloh. 5) Genové interakce. 6) Vazba vloh a mapování chromozómů, Batesonovo a Morganovo číslo, jednoduchý a vícenásobný crossing-over, typy genetických map, třílokusový test, LOD skóre. 7) Dědičnost a pohlaví, typy chromozomální a genové determinace pohlaví u rostlin a živočichů, dědičnost znaků souvisejících s pohlavím. 8) Genetika ontogeneze rostlin, morfogenetické účinky fytohormonů, úloha rostlinných genů v morfogenezi. Mimojaderná dědičnost. 9) Dědičnost kvantitativních znaků, složky variability kvantitativních znaků, koeficient heritability, metody stanovení koeficientu heritability, dialelní analýza, genetický zisk, imbreeding, heterózní efekt. 10) Mutace, klasifikace mutací, mutageny, molekulární a cytologické základy mutačního procesu, mutace genové, chromozómové a genomové. 11) Genetika populací, Hardy-Weinbergův zákon, populace samosprašných a cizosprašných rostlin, syntetické populace, změny v rovnováze populace: selekce, mutace, migrace, genetický drift, imbreeding 12) Evoluce, evoluční teorie, mechanizmy evoluce, směry evolučního procesu.

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
Získání znalostí z genetiky rostlin, důraz je kladen na základní principy klasické genetiky a jejich integraci s molekulární genetikou a cytogenetikou rostlin.
Student se orientuje v základních principech genetiky rostlin a dokáže je interpretovat na úrovni organismu, buňky a DNA.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
Podmínkou pro absolvování předmětu je složení písemné zkoušky (test 1,5 hodiny 18 otázek) s minimálním počtem 23 bodů z 36 možných bodů.
Doporučená literatura
  • Alberts, B. (2001). Základy buněčné biologie: Úvod do molekulární biologie buňky. Espero Publishing, Ústí nad Labem.
  • Hartl, L. D., Jones, W. E. (2009). Genetics: Analysis of Genes and Genomes, Seventh Edition. Jones and Bartlett Publishers, USA.
  • Hruban, V. , Majzlík, I. (2004). Obecná genetika. ČZU v Praze.
  • Kováčik, A. (1983). Genetika rostlin. Praha: Státní zemědělské nakladatelství.
  • Nečásek, J., Cetl, I. a kol. (1989). Obecná genetika. Praha.
  • Řepková, J., Relichová, J. (2001). Genetika rostlin. 1. vyd.. Masarykova univerzita Brno.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Biotechnologie a genové inženýrství (2022) Kategorie: Chemické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní